Chata Franciska


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Chaloupka jako z pohádky. Ještě tak kdyby byla celá z perníku. To ale opravdu není. Chata Franciska, též Františka nebo Františkova chata, má mezi ostatními loveckými chatami v české části masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika) zvláštní postavení. Sídlí v ní totiž Horská služba ČR, proto se jí také často říká jednoduše chata horské služby. Někdy si ani neuvědomujeme, jak může být horská služba důležitá, většina z nás ji totiž nikdy nepotřebuje. Ale stále je dost těch, kterým už dokázala pomoci ze svízelné situace.

Já osobně jsem si myslel, že horská služba je důležitá třeba v Tatrách a že v takovém pohoří, jako je masiv Králického Sněžníku, je zbytečná nebo že je to poněkud přepych. Přepych to možná je, ale díky za něj. Není to dlouho, co jsem viděl na vlastní oči, jakým problémem může být zlomený kotník. Přijel princ z horské služby na čtyřkolce a naši princeznu se zlomeným kotníkem odvezl od základů bývalé Lichtenštejnovy chaty na hoře Králický Sněžník do vesnice Dolní Morava v údolí. A jsou horší věci než zlomený kotník.

Poloha

Chata Franciska se nalézá v jižním svahu jihovýchodní rozsochy vrcholové kopule hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki). Z této rozsochy vycházejí východní Hraniční hřeben a Podbělský hřbet.

Z vrcholu hory Králický Sněžník se k chatě Francisce dostanete po žluté, po červené i po polské zelené turistické trase. Všechny tři trasy směřují od vrcholu hory na jihovýchod, zelená sleduje státní hranici, červená se žlutou jdou trochu klikatěji. Po červené i žluté je to tedy k Francisce cca 1,5 km, po zelené je to něco přes 1,1 km. Zelená a červená vedou jen k rozcestníku Franciska, chata HS, žlutá od něj sestupuje až k chatě, ta je od rozcestníku vzdálena cca 100 m. Zelená polská značka nevede až samému rozcestníku, ale prochází asi 60 m severněji od něj.

Popis

Dřevěná konstrukce celkem malé chaty Francisky stojí na kamenné podezdívce. Opláštění je provedeno z hnědě natřených prken, okenice jsou tmavozelené, střecha plechová, červená. Poznávacím znakem jsou cedulky s emblémem a informacemi horské služby, umístěné na severovýchodní stěně chaty, a také venkovní teploměr pod střechou ve štítu.
Chata Franciska (autor: sneznik.cz)
Chata Franciska (autor: sneznik.cz)