Chata U Strašidel


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

V roce 1986 vznikl film režisérky Věry Chytilové Vlčí bouda. Rychle se rozkřiklo, že jde o celkem slušný horor, a ti, co film viděli na vlastní oči, mohli dát za pravdu. Jen si to představte: jste na lyžařském výcviku, vysoko v horách, dochází vám jídlo a vaši vedoucí jsou stále podivnější. A pak to jméno – Vlčí bouda. Vlk jako symbol nebezpečí. Člověk člověku vlkem.

Jméno Vlčí bouda už může překonat snad jen jméno U Strašidel. Jste na noc v chatě, okolo které široko daleko není živáčka, svítí se svíčkami, chata i les okolo ní jsou v noci plné děsivých zvuků. A ta chata se jmenuje U Strašidel! Jinak se chatě říká též Na Strašidlech nebo prostě Strašidla. Původní název chaty byl však ještě strašidelnější. Ona se totiž jmenovala Tříhrobová bouda, německy Dreigrabenbaude. Důvod těchto pojmenování není autorovi tohoto textu bohužel znám. Možná naštěstí.

Poloha

Chata se nachází na východním svahu hory Malý Sněžník (Mały Śnieżnik) ve výšce necelých 1000 m n. m. Místo je to příhodné, neboť je při korytu potoka, na němž se nachází také známý vodopád Pod Strašidly.

Popis

Chata U Strašidel patří mezi menší chaty. Stavení roubené z tmavohnědě natřených trámů stojí na kamenné podezdívce. Okna a okenice jsou obligátně zelené. Střešní krytinu tvoří eternit. Zděný komín svědčí o kamnech se sporákem.

Je-li relevantní letopočet vytesaný do kamene podezdívky, pak chata vznikla chata již roku 1898. Pozemky, na nichž se chata nachází, patřily dříve Lichtenštejnům. Dnes patří chata Lesům České republiky, které ji pronajímají občanskému sdružení Collegium pro arte antiqua, které se o chatu dlouhodobě stará.
Chata U Strašidel (autor: sneznik.cz) Chata U Strašidel ještě pod názvem Tříhrobová bouda Letopočet v podezdívce chaty U Strašidel