Muzeum Ziemi Geologiczne (Geologické Muzeum Země)


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Za mých školních let jsem prozkoumával kameny ve svém okolí a hledal v nich zkameněliny. Bývaly to otisky různých malinkých rostlinek a často se objevovaly i různé lastury měkkýšů. Pak jsem sbíral také různé krystalické minerály a zajímavé ukázky hornin a bylo mi líto, že nežiji v takové lokalitě, jako je Kozákov nebo Železnice, kde se dají v melafyru objevit acháty a další polodrahokamy. Nevěděl jsem, že také mé okolí je bohaté na zajímavé minerály a že jejich bohaté naleziště je vlastně za humny, v celkem nedalekém polském Kletně a v dalších lokalitách masivu Králického Sněžníku. Moje sbírka kamenů leží zaprášená a potlučená na půdě, avšak pan Arnold Miziołek dovedl svoji sbírku na takovou úroveň, za kterou by se nemusela stydět lecjaká prestižní státní instituce. Pan Miziołek toho však dokázal více než jen shromáždit sbírku minerálů a zkamenělin. Vybudoval muzeum, jurský park a spolupořádá Mezinárodní mistrovství Polska v hledání kamenů a minerálů v Kletně.

Muzeum Ziemi

Muzeum Země se nachází v polském Kletně, kde je kromě tohoto muzea k vidění i autentická středověká Fluoritová štola (Sztolnia Fluorytowa) a samozřejmě slavná Medvědí jeskyně (Jaskinia Niedźwiedzia).

Co je v Muzeu Země k vidění?

Muzeum Země zahrnuje jednak stálou expozici zkamenělin, jednak minerálů. Unikátní exponáty pocházejí nejen z Polska, ale i z ostatních míst Evropy a vůbec z celého světa.

Něčím výjimečným jsou určitě čtyři zkamenělá hnízda se čtyřmi desítkami dinosauřích vajec. V celém Polsku je Muzeum Země jediné místo, kde lze takové zkameněliny spatřit. Dále se můžete podívat na zkamenělé stopy tzv. plazovitých savců skupiny Synapsida, kteří žili před 250 miliony let – jde o vůbec nejlépe zachované stopy těchto živočichů v Evropě. Dále jsou zde otisky končetin dinosaurů ze Stolových hor (Góry Stołowe) – jedny z prvních, které v této oblasti byly nalezeny. Z dalších památek na prehistorická zvířata můžeme připomenout sbírku zkamenělých zubů dinosaurů a mamutů nebo sbírku zkamenělých mořských měkkýšů, která zahrnuje i největší amonity na světě, kteří byli nalezeni v Maroku. Mimo zvířat v muzeu nalezneme i zkamenělé kmeny stromů a zachované stopy flóry z doby před 250 miliony let.

Další částí expozice je bohatá kolekce minerálů z celého světa. Jsou zde v Evropě největší nalezené drúzy růženínu (pocházejí z Jizerských hor, pol. Góry Izerskie). Dále můžete vidět krystaly sádrovce z měděného dolu a sbírku achátů z celého světa, mezi nimi i největší achát nalezený na území Polska. Dále je tu sbírka žíhaných křemenů z pohoří Góry Świętokrzyskie, různé druhy a formy křemene, rudné minerály, vzácné a ozdobné kameny ze všech končin světa. Mezi mineralogické zajímavosti patří i opály, staurolity, okenity a ulexity nebo železo-niklový meteorit.

Park jurajski (jurský park)

Zejména pro děti bude atrakcí jurský park, který je součástí areálu Muzea Země. Nalézají se zde figury dinosaurů zhotovené v jejich životní velikosti, sídliště pravěkého člověka, zkamenělý permský les, v okolí parku jsou ozdobné skalky s horskými rostlinami.

Provoz Muzea Země a jurského parku

Muzeum je otevřené v každé roční době, bez ohledu na počasí, od 9:00 do 18:00. Ceny vstupného jsou 8 zł. (běžné vstupné) a 5 zł. (zlevněné vstupné). V ceně vstupného je prohlídka samotného muzea i jurského parku. Vítáni jsou jak jednotliví turisté, tak organizované skupiny. Prohlídky probíhají vždy s průvodcem a trvají okolo 45 min. Průvodci jsou schopni provádět i mezinárodní skupiny, a to v jazycích anglickém, německém a francouzském.

Další služby Muzea Země

Mimo provedení po expozicích muzea a jurského parku zajišťuje Muzeum Země geologické semináře a dílny, které zahrnují průzkum a identifikaci minerálů a hornin pocházejících z masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), což obnáší seznámení se se zásadami a metodami vyhledávání minerálů a hornin, průzkumné práce na blízkých středověkých haldách a rozpoznávání nalezených vzorků. Muzeum dále organizuje ukázky metod řezání a opracování kamenů, demonstruje různorodost minerálů pod vlivem ultrafialového světla, představuje metody selekce a preparace zkamenělin z Kladské kotliny (zkamenělé stopy plazů, kmeny stromů, ulity měkkýšů).

Geologické semináře a workshopy probíhají vždy v období od 1. května do 30. prosince. Organizovaným skupinám (děti, mládež i dospělí) jsou poskytovány slevy.

O muzeu hovoří jeho vlastník – Arnold Miziołek

Čtyři zkamenělá hnízda vajec dinosaurů z doby před sedmdesáti miliony let byla dovezena z daleké Číny. V dalších letech byla na okrajích pouště Gobi, v provinciích Liaoning a Xinxia, objevena nová sídliště paleolitických dinosaurů. Tři zkamenělá hnízda patří dinosaurům ze skupiny Segnosaurus z čeledi Therizinosauridae a jejich příbuzným. Čtvrté hnízdo patřilo plazům Hadrosaurus, kterým se říká kachnozobí dinosauři. Celkem v těchto hnízdech bylo na čtyřicet vajec. Tato hnízda jsou součástí stálé expozice v Muzeu Země v Kletně.

Moje dobrodružství s geologií se započalo již na základní škole. Později se geologie stala také mým povoláním. Dvacet devět let trvající práce v terénu a účast na největších trzích minerálů v Evropě mi dovolily shromáždit velkou sbírku, která je každý den k vidění v mém Muzeu Země v Kletně. Výsledkem dvaceti devíti let mé práce jsou exponáty, které jsem ve značné míře získal vlastnoručně a k nimž se ke každému zvlášť váže jiné dobrodružství. Vášeň, riziko a dobrodružství byly příčinou mých mnohých obětí, ale také činí každý den mého života zajímavým.

V posledních pěti letech jsem se stal zakladatelem a spoluorganizátorem Mezinárodních mistrovství Polska v hledání kamenů a minerálů v Kletně, která se odehrávají na starých středověkých hornických haldách. Vyskytuje se zde na osmdesát různých minerálů, mimo jiné i nedávno objevený bohdanowiczit. Díky pomoci nadlesnictví ve městě Lądek-Zdrój můžeme minerály v průběhu našich akcí získávat legálně. Geologická naleziště tohoto druhu jsou z různých příčin stále méně dostupná. Srdečně zvu všechny milovníky přírody ke společným zážitkům v pohoří Masyw Śnieżnika (Králický Sněžník), ať už navštíví Medvědí jeskyni (Jaskinia Niedźwiedzia), středověkou Fluoritovou štolu (Sztolnia Fluorytowa) nebo Geologické Muzeum Země.

S pozdravem

Arnold Miziołek

(Ze zdroje http://www.muzeum-kletno.pl/nas.html přeložil Michal Kos.)

Kudy k muzeu

Polská vesnice Kletno se nachází v masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), v údolí potoka Kleśnica, pod severními svahy hory Stroma. 6 km vzdušnou čarou od Kletna se ve směru na severovýchod rozkládá město Stronie Śląskie.

Příjezd autem

Přes hraniční přechod Dolní Lipka/Boboszów
Z hraničního přechodu pokračujeme ve směru Boboszów, Smreczyna, Międzylesie, Nagodzice, Roztoki, Domaszków, Wilkanów, Pławnica, Idzików, Sienna, Stronie Śląskie, Stara Morawa a Kletno. Cesta trvá cca 1 hodinu a je dlouhá 54 km.
Odvážní a zkušení řidiči mohou využít jedné ze dvou cest, jež se ve vsi Sienna stáčejí napravo a potom, co se spojí do jedné, pokračuje tato až do Kletna. Cesta je to sice kratší, ale zato úzká a klikatá a může nezkušeným řidičům způsobit nemalé problémy.

Přes hraniční přechod Kladské sedlo
Z hraničního přechodu Kladské sedlo (Przełęcz Płoszczyna) trvá cesta cca 15 min a je dlouhá asi 9 km.
Od Králík: Červený Potok, Malá Morava, Vlaské, Staré Město pod Sněžníkem, Květná, Nová Seninka, Kladské sedlo, Nowa Morawa, Bolesławów, Stara Morawa, Kletno. Tato trasa je dlouhá cca 47 km a lze ji ujet přibližně za 1 hod a 15 min.

Po turistických trasách

Vede z horské chaty Schronisko Na Śnieżniku údolím potoka Kleśnica do Kletna a pokračuje dále na severovýchod k městu Stronie Śląskie.

Červená značka místního značení vede z vesnice Sienna na jihovýchod k rozcestníku u technické památky Sztolnia Fluorytowa (Fluoritová štola), kde se potká s modrou značkou místního značení a společně pak pokračují k Muzeu Země (Muzeum Ziemi) do Kletna. Modrá značka v Kletně končí, červená pokračuje na jihovýchod ke Kladskému sedlu (Przełęcz Płoszczyna).

Modrá cyklotrasa vede do Kletna z jihozápadu údolím potoka Kleśnica. Brzy za Muzeem Země Kletno opustí a zamíří na jihovýchod k hoře Porębek.

Černá cyklotrasa přichází do Kletna z jihovýchodu od hory Porębek a za Kletnem pokračuje přes vesnici Stara Morawa k městu Stronie Śląskie.

Kontakty

Muzeum Ziemi Geologiczne – Kletno
Kletno 27
Tel.: +48 748 140 828
Tel. kom.: +48 607 074 0 52
E-mail: kontakt@muzeumkletno.pl
Stránky: www.muzeum-kletno.pl
Drúzy krystalů sádrovce (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Achát (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Jurský park, mamut (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Jurský park, allosaurus (zdroj www.muzeum-kletno.pl)
Jurský park, pravěcí lidé (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Krystalický sádrovec (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Minerály Asie, Afriky a Ameriky (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Minerály Evropy (zdroj www.muzeum-kletno.pl)
Muzeum, část expozice (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Obří drúzy růženínu (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Sbírka amonitů (zdroj www.muzeum-kletno.pl) Zkamenělé hnízdo dinosaura (Segnosaurus) (zdroj www.muzeum-kletno.pl)