Muzeum Ziemi Geologiczne

Muzeum Země se nachází v polském Kletně, kde je kromě tohoto muzea k vidění i autentická středověká Fluoritová štola (Sztolnia Fluorytowa) a samozřejmě slavná Medvědí jeskyně (Jaskinia Niedźwiedzia).

Co je v Muzeu Země k vidění?

Muzeum Země zahrnuje jednak stálou expozici zkamenělin, jednak minerálů. Unikátní exponáty pocházejí nejen z Polska, ale i z ostatních míst Evropy a vůbec z celého světa.

Něčím výjimečným jsou určitě čtyři zkamenělá hnízda se čtyřmi desítkami dinosauřích vajec. V celém Polsku je Muzeum Země jediné místo, kde lze takové zkameněliny spatřit. Dále se můžete podívat na zkamenělé stopy tzv. plazovitých savců skupiny Synapsida, kteří žili před 250 miliony let – jde o vůbec nejlépe zachované stopy těchto živočichů v Evropě. Dále jsou zde otisky končetin dinosaurů ze Stolových hor (Góry Stołowe) – jedny z prvních, které v této oblasti byly nalezeny. Z dalších památek na prehistorická zvířata můžeme připomenout sbírku zkamenělých zubů dinosaurů a mamutů nebo sbírku zkamenělých mořských měkkýšů, která zahrnuje i největší amonity na světě, kteří byli nalezeni v Maroku. Mimo zvířat v muzeu nalezneme i zkamenělé kmeny stromů a zachované stopy flóry z doby před 250 miliony let.

Další částí expozice je bohatá kolekce minerálů z celého světa. Jsou zde v Evropě největší nalezené drúzy růženínu (pocházejí z Jizerských hor, pol. Góry Izerskie). Dále můžete vidět krystaly sádrovce z měděného dolu a sbírku achátů z celého světa, mezi nimi i největší achát nalezený na území Polska. Dále je tu sbírka žíhaných křemenů z pohoří Góry Świętokrzyskie, různé druhy a formy křemene, rudné minerály, vzácné a ozdobné kameny ze všech končin světa. Mezi mineralogické zajímavosti patří i opály, staurolity, okenity a ulexity nebo železo-niklový meteorit.

Park jurajski (jurský park)

Zejména pro děti bude atrakcí jurský park, který je součástí areálu Muzea Země. Nalézají se zde figury dinosaurů zhotovené v jejich životní velikosti, sídliště pravěkého člověka, zkamenělý permský les, v okolí parku jsou ozdobné skalky s horskými rostlinami.

Provoz Muzea Země a jurského parku

Muzeum je otevřené v každé roční době, bez ohledu na počasí, od 9:00 do 18:00. Ceny vstupného jsou 8 zł. (běžné vstupné) a 5 zł. (zlevněné vstupné). V ceně vstupného je prohlídka samotného muzea i jurského parku. Vítáni jsou jak jednotliví turisté, tak organizované skupiny. Prohlídky probíhají vždy s průvodcem a trvají okolo 45 min. Průvodci jsou schopni provádět i mezinárodní skupiny, a to v jazycích anglickém, německém a francouzském.

Další služby Muzea Země

Mimo provedení po expozicích muzea a jurského parku zajišťuje Muzeum Země geologické semináře a dílny, které zahrnují průzkum a identifikaci minerálů a hornin pocházejících z masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), což obnáší seznámení se se zásadami a metodami vyhledávání minerálů a hornin, průzkumné práce na blízkých středověkých haldách a rozpoznávání nalezených vzorků. Muzeum dále organizuje ukázky metod řezání a opracování kamenů, demonstruje různorodost minerálů pod vlivem ultrafialového světla, představuje metody selekce a preparace zkamenělin z Kladské kotliny (zkamenělé stopy plazů, kmeny stromů, ulity měkkýšů).

Geologické semináře a workshopy probíhají vždy v období od 1. května do 30. prosince. Organizovaným skupinám (děti, mládež i dospělí) jsou poskytovány slevy.

Kudy k muzeu

Polská vesnice Kletno se nachází v masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), v údolí potoka Kleśnica, pod severními svahy hory Stroma. 6 km vzdušnou čarou od Kletna se ve směru na severovýchod rozkládá město Stronie Śląskie.

Příjezd autem

Přes hraniční přechod Dolní Lipka/Boboszów
Z hraničního přechodu pokračujeme ve směru Boboszów, Smreczyna, Międzylesie, Nagodzice, Roztoki, Domaszków, Wilkanów, Pławnica, Idzików, Sienna, Stronie Śląskie, Stara Morawa a Kletno. Cesta trvá cca 1 hodinu a je dlouhá 54 km.
Odvážní a zkušení řidiči mohou využít jedné ze dvou cest, jež se ve vsi Sienna stáčejí napravo a potom, co se spojí do jedné, pokračuje tato až do Kletna. Cesta je to sice kratší, ale zato úzká a klikatá a může nezkušeným řidičům způsobit nemalé problémy.

Přes hraniční přechod Kladské sedlo
Z hraničního přechodu Kladské sedlo (Przełęcz Płoszczyna) trvá cesta cca 15 min a je dlouhá asi 9 km.
Od Králík: Červený Potok, Malá Morava, Vlaské, Staré Město pod Sněžníkem, Květná, Nová Seninka, Kladské sedlo, Nowa Morawa, Bolesławów, Stara Morawa, Kletno. Tato trasa je dlouhá cca 47 km a lze ji ujet přibližně za 1 hod a 15 min.

Po turistických trasách

Vede z horské chaty Schronisko Na Śnieżniku údolím potoka Kleśnica do Kletna a pokračuje dále na severovýchod k městu Stronie Śląskie.

Červená značka místního značení vede z vesnice Sienna na jihovýchod k rozcestníku u technické památky Sztolnia Fluorytowa (Fluoritová štola), kde se potká s modrou značkou místního značení a společně pak pokračují k Muzeu Země (Muzeum Ziemi) do Kletna. Modrá značka v Kletně končí, červená pokračuje na jihovýchod ke Kladskému sedlu (Przełęcz Płoszczyna).

Modrá cyklotrasa vede do Kletna z jihozápadu údolím potoka Kleśnica. Brzy za Muzeem Země Kletno opustí a zamíří na jihovýchod k hoře Porębek.

Černá cyklotrasa přichází do Kletna z jihovýchodu od hory Porębek a za Kletnem pokračuje přes vesnici Stara Morawa k městu Stronie Śląskie.

Kontakty

Muzeum Ziemi Geologiczne – Kletno
Kletno 27
Tel.: +48 748 140 828
Tel. kom.: +48 607 074 0 52
E-mail:
Stránky: www.muzeum-kletno.pl

Autor: Michal Kos