Punkt widokowy Igliczna (Vyhlídkové místo Igliczna)


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Hora Igliczna svým návštěvníkům nabízí hned několik cílů a zážitků, a to bez toho, aby tito museli obtížně zdolávat příliš velké vzdálenosti. Igliczna je totiž dobře dostupná z horského rekreačního letoviska Mezihoří (Międzygórze), kam lze jednak dobře dojet autem a kde se také nabízí mnoho možností ubytování a rekreace.

Na Iglicznou se chodí kvůli poutnímu místu Sanktuarium Maria Śnieżna, kvůli horské chatě Schronisko Na Iglicznej a právě kvůli hezkým vyhlídkám. Že byla Igliczna za posledně zmíněným účelem hojně navštěvována i v minulosti, o tom svědčí starší německý název zdejší horské chaty, který zněl Zur Schönen Aussicht (polsky Pod Pięknym Widokiem, česky tedy Pod Pěkným výhledem).

Poloha

Hora Igliczna (845 m n. m.) se nachází při západním okraji masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika). 2 km je to na Iglicznou po nejkratší turistické trase (červená) od vesnice Międzygórze (Mezihoří). To je ovšem vzdálenost mezi centrem Międzygórze a poutním místem Sanktuarium Maria Śnieżna s blízkou horskou chatou. Na vrchol hory je to od poutního kostela ještě 300 m po křížové cestě. Vrchol je však hustě porostlý smrkovým lesem, takže není navštěvován zdaleka tolik co níže položená horská chata a poutní kostel.

Vyhlídky

Vyhlídková místa jsou zde dvě. Prvním je terasa horské chaty, jež se nalézá na úrovni 820 m n. m. Druhým je pak prostor u poutního kostela, který se nalézá jen několik desítek metrů dále.

Z terasy horské chaty, která se otevírá k východu, lze přehlédnout panorama Malosněžnického hřbetu, a to od samotné hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki) až po Klepáč (Trójmorski Wierch). Více vpředu lze vidět část údolí, v němž se nachází vesnice Międzygórze, a menší vrcholy, jako jsou Toczek (713 m n. m.), Jawor (830 m n. m.) či Czarna Kopa (879 m n. m.).

Od poutního kostela Maria Śnieżna se ve směru na jihozápad a západ otevírá dokonalý výhled na Kladsko a horská pásma, která je obklopují. Před očima se vám objeví rozlehlý rovinatý prostor brázdy Rów Górnej Nysy, za nímž se rozkládají Bystřické hory (Góry Bystrzyckie), Soví hory (Góry Sowie) a na severozápadě i Stolové hory (Góry Stołowe). O tom, že je zde na co se dívat, svědčí i starší názvy zdejší horské chaty, německý Zur Schönen Aussicht i jeho polský ekvivalent Pod Pięknym Widokiem (v českém překladu Pod Pěkným výhledem).

Turistika

Žlutě značená turistická trasa vede z města Bystrzyca Kłodzka přes Iglicznou do horského letoviska Mezihoří (Międzygórze).

Zeleně značená turistická trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) na Černou horu (Czarna Góra) a k sedlu Przełęcz Puchaczówka, kde se setkávají červená, zelená, modrá a žlutá turistická trasa.

Červeně značená turistická trasa vede z vesnice Wilkanów do Mezihoří (Międzygórze) a poté dále k horské chatě Schronisko PTTK Na Śnieżniku.

K dispozici je též trasa pro jízdu na koni. Ta vede z města Bystrzyca Kłodzka na horskou louku Hala pod Śnieżnikiem
Igliczna, ve svahu pod vrcholem poutní kostel Maria Śnieżna. Pohled ze Sněžníku z červené značky. (autor: Michal Kos) Panorama jihozápadního hraničního hřebenu masivu Sněžníku ze Schroniska Na Iglicznej (autor: Michal Kos) Schronisko Na Iglicznej (autor: Michal Kos) Výhled na Kladsko z poutního místa  Sanktuarium Maria Śnieżna (autor: Michal Kos)