Jasień (Jelení vrch)


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Poloha

936 m. n. m. vysoká hora se nachází v jihozápadní části pohoří Králického Sněžníku mezi horami Trójmorski Wierch (Klepáč) a Opacz a prochází jí česko-polská státní hranice. 3,5 km severním směrem se rozkládá obec Jodłów. Na svahu hory, asi 0,6 km severozápadně pod vrcholem, naleznete při jižní straně lesní cesty vedoucí k turistickému hraničnímu přechodu Jodłów-Horní Morava pramen řeky Nysa Kłodzka.

Příroda

Jasień spadá do polského chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Hora je povětšinou porostlá smrkem, v dolních partiích se objevují Stromy listnaté.

Turistika

Přes vrchol vede část zeleně značené turistické trasy, která směřuje od jihozápadu z Mladkovského sedla (Przełęcz Międzyleska) přes Jelení vrch (Jasień), Klepáč (Trójmorski Wierch) a další vrcholy až na Sněžník.
Dominantní horou na pozadí je Klepáč (Trójmorski Wierch), zploštělý vrch s holinou, který na Klepáč navazuje zprava, je Jasień (Jelení vrch). Fotografováno z východního svahu hory Lesieniec, z modré turistické značky.
 (autor: Michal Kos)
Dominantní horou na pozadí je Klepáč (Trójmorski Wierch), zploštělý vrch s holinou, který na Klepáč navazuje zprava, je Jasień (Jelení vrch). Fotografováno z východního svahu hory Lesieniec, z modré turistické značky. (autor: Michal Kos)