Mały Śnieżnik (Malý Sněžník)


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Poloha

Malý Sněžník je druhým největším vrcholem masivu Králického Sněžníku. Jeho nadmořská výška činí 1337 m. n. m. (některé zdroje udávají 1326 m). Hora se nachází v linii Mały Śnieżnik (Malý Sněžník), Goworek (Hraniční skály), Puchacz (Hleďsebe), Trójmorski Wierch (Klepáč), Jasień (Jelení vrch) a Opacz (Výčnělek), která tvoří hlavní jihozápadní hřeben masivu Králického Sněžníku.

Hřbetem Malého Sněžníku prochází státní hranice mezi Českou republikou a Polskem. Z vrcholu hory se otevírá v jihozápadním směru výborný výhled na Trójmorski Wierch (Klepáč) a dále k západu na Góry Bystrzyckie.

Hora se nachází na hlavním evropském rozvodí. Ze západních, tedy polských svahů voda stéká do přítoků řeky Nysa Kłodzka a s ní se dostává do Baltského moře. Z východního svahu se pak voda Moravou a dalšími toky dostává až do Černého moře.

Příroda

Svah je porostlý zakrslým lesem a uměle vysazenou kosodřevinou. Místy se vyskytují suťová pole. Polská strana Malého Sněžníku spadá do chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Vede po východním, českém svahu hory.


Vede po polském, západním svahu.


Vede po vrcholech Klepáče (Trójmorski Wierch), Hleďsebe (Puchacz), Malý Sněžník - z Malého Sněžníku sestupuje na polskou stranu k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku.
Pohled na Malý Sněžník ze Sněžníku (autor: Michal Kos)
Pohled na Malý Sněžník ze Sněžníku (autor: Michal Kos)