Opacz (Výčnělek)


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Poloha

V polštině se po roce 1945 užívalo ještě názvu Huba, starší německé označení znělo Appenberg.

Vrch je vysoký 741 m. n. m. a uzavírá jihozápadní hraniční hřeben masivu Králického Sněžníku. Vrcholem prochází česko-polská státní hranice. Hora je též jihozápadním hraničním bodem chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Na severovýchodě sousedí s Opaczem Jasień (Jelení vrch). V kotlině při severním úpatí Opacze se podél počátečních úseků řeky Nysa Kłodzka rozprostírá nevelká obec Potoczek.

Jihozápadně, asi 3 km, leží další polská obec Pisary. Na jižní, české straně vrchu končí cca ve výšce 600 m. n. m. les a začíná horská louka a pole, ještě níže se pak podle Heřmanického potoka rozkládá obec Heřmanice.

Příroda

Porost je převážně smrkový, v dolních partiích místy listnatý. Polská část areálu hory spadá do chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Zajímavosti

Na česko-polské státní hranici stojí kaplička. Kdysi byl Opacz (Výčnělek) vyhledávaným vyhlídkovým místem, na které se vycházelo od dříve velmi oblíbeného vodního mlýna na řece Nysa Kłodzka mezi obcemi Pisary a Potoczek. Toto místo bývalo považováno za velmi romantické zákoutí.

Turistika

Z Międzylesie vede červeně značená turistická trasa, která se na jihozápadním svahu v 750 m. n. m. napojuje na zelenou značku.


Přes vrchol vede část zeleně značené turistické trasy, která směřuje od jihozápadu z Mladkovského sedla (Przełęcz Międzyleska) přes Opacz (Výčnělek), Jasień (Jelení vrch),Trójmorski Wierch (Klepáč) a další vrcholy až na Sněžník.
Opacz (Výčnělek), fotografováno ze silnice vedoucí z Prostřední Lipky do Heřmanic.
 (autor: Michal Kos)
Opacz (Výčnělek), fotografováno ze silnice vedoucí z Prostřední Lipky do Heřmanic. (autor: Michal Kos)