Puchacz (Hleďsebe)


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Čeština je krásný jazyk

Čeština bývá často vyzdvihována jako jazyk, který oplývá množstvím různých nuancí, hravostí a vůbec bohatostí výraziva a množstvím možností jeho využití. Obzvláště zajímavé bývají zoologické a botanické názvy. Za všechny mě teď napadá krásný metaforický název dosti hojného modrozeleného lišejníku, který se jmenuje dutohlávka sobí. Také geografické názvy bývají tajuplné a často sahají až do dob předslovanských, jako je tomu například u názvu Krkonoše, který pamatuje keltské osídlení.

Půvabná bývají jména, která vznikla ustrnutím slovního spojení. Všichni známe příjmení jako Nejezchleba či Skočdopole. Asi nejkurióznějším příkladem takovéhoto způsobu tvoření jmen je dochované příjmení Snědldítětikaši, manželka se pak jmenovala Snědldítětikašová. A k tomuto způsobu tvoření patří i jméno Hleďsebe.

Jak asi vzniklo toto jméno? Kdo si asi měl hledět sám sebe? Odehrála se na této hoře příhoda, při níž došlo k rozepři a jeden účastník hádky se osočil na druhého se slovy: „Hleď si sebe!“? Anebo si hora hledí jen sama sebe a nikoho si nevšímá? Kdo ví.

Zajímavý je i polský název Puchacz. Když se člověk trochu zamyslí, leccos je mu jasnější. Kupříkladu na Králicku se vyskytuje příjmení Vrábel. Co to je za podivné jméno, že. Ale ono nebude tak podivné, uvědomíme-li si, že vrabec se polsky řekne wróbel. Ale nesmíme se nechat svést k mylné etymologii. Puchacz nemá nic společného s puchem, ale s jedním nočním ptákem. Uhodnete s kterým? Česky se pro Hleďsebe užívá také název Výrovník.


Poloha

1175 m. n. m. vysoká hora Hleďsebe se nachází v jihozápadním hraničním hřebenu masivu Králického Sněžníku a spadá do polského chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Jihozápadně od vrcholu hory se nachází Klepáč (Trójmorski Wierch) a na sever pak Hraniční skály (Goworek). Urazíte 3,8 km jihozápadním směrem a dostanete se do polské obce Jodłów. Vrcholem hory prochází polsko-česká státní hranice.

Příroda

Horu pokrývá smrkový porost, v blízkosti vrcholu zakrslý. Holiny jsou důsledkem ekologických škod. V dolních partiích jsou i nemnohé porosty listnaté. Na polské straně je vysazována kosodřevina.


Turistika

Zeleně značená turistická stezka vede z bodu Przełęcz Międzyleska (Mladkovské sedlo) přes Klepáč (Trójmorski Wierch) až na Sněžník, tedy po jihozápadním hřebenu masivu Králického Sněžníku.


Žlutě značená trasa vede z Międzygórze na Przełęcz Puchacza, odsud lze dále pokračovat po zelené značce.
Hleďsebe (Puchacz) z polské, západní strany (autor: Wikipedia)
Hleďsebe (Puchacz) z polské, západní strany (autor: Wikipedia)