Sośnik


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Sośnik, dříve německy Kieferbusch´l, je nepříliš výrazná vyvýšenina, která dosahuje úrovně 580-690 m. n. m. Jak polské, tak německé pojmenování se vztahuje k jednomu významu, totiž k borovici nebo borovicovému porostu.

Poloha

Sośnik představuje fragment bočního ramena masivu Sněžníku, které se nachází jihozápadně od vrcholu Goworek (Hraniční skály). Vrch je položen přímo mezi horami Nowak na jihozápadě a Gawlik na severovýchodě. Mezi Nowakem a Sośnikem se nachází sedlo Przełęcz Koło Pompli. Severozápadní svah vrchu Sośnik spadá strmě k brázdě Rów Górnej Nysy, svahy jižní a jihovýchodní směřují do údolí řeky Goworówky.

Příroda

Oproti svému názvu, který upomíná na borovice, je dnes Sośnik porostlý bukovo-smrkovým lesem. Areál spadá do chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

V sedle Przełęcz Koło Pompli, které leží mezi vrchy Nowak a Sośnik, se křižují dvě lesní cesty. Jedna vede ze sedla na obě strany rovnou dolů (severozápad–jihovýchod), druhá vede po hřebenu (jihozápad–severovýchod).

Údolím řeky Goworówky, pod jižními a jihovýchodními svahy vyvýšeniny Sośnik, vede modře značená cyklotrasa – na západ do vsi Goworów a na východ k rozcestníku turistického značení Jodłów Leśniczówka.