Dzicza Góra


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Německý název Kirch Berg lze přeložit jako Kostelní hora. Název je možná odvozen od kostela sv. Mikuláše (sw. Mikołaja), který se nachází při jihozápadním úpatí hory ve vsi Nowy Waliszów. Polské Dzicza Góra pak znamená asi tolik co Kančí hora.

Poloha

578 m. n. m. vysoká Dzicza Góra se nachází v severozápadním hřebenu Králického Sněžníku, v západní části horského pásma Krowiarki. Severozápadně od hory se prohlubuje rozlehlé bezejmenné sedlo, kterým prochází cesta z města Bystrzyca Kłodzka do vesnice Trzebieszowice. Toto sedlo spojuje vrch Dzicza Góra s masivem Żelazne Góry. Na severovýchodě se Dzicza Góra dotýká hřbetu, který vychází z hory Modlisze, jež je součástí hlavního hřebenu pásma Krowiarki. Jižně od vrchu Dzicza Góra se rozkládá ves Nowy Waliszów.

Příroda

Samotný vrchol a horní partie hory jsou porostlé bukovým, smrkovým nebo smíšeným lesem, nižší části svahů zaujímají obdělávaná pole a louky.

Turistika

Přímo k hoře nevede žádná značená turistická trasa, avšak ze vsi Nowy Waliszów vedou dvě silnice, z nichž první obtáčí vrch Dzicza Góra ze západu a druhá jej míjí z jižní strany.

Památky

Ve vsi Nowy Waliszów se nachází památkový objekt kostela sv. Mikuláše (sw. Mikołaja). Stavba pochází z počátku 16. st. a byla zbudována na místě původní modlitebny ze st. 14. Kromě kostela se zde nachází ještě kaple a panské sídlo, zahrnující panský dům a park se dvěma parkovými pavilony.
Památkový objekt kostela sv. Mikuláše/sw. Mikołaja ve vsi Nowy Waliszów (autor: fotopolska.eu)
Památkový objekt kostela sv. Mikuláše/sw. Mikołaja ve vsi Nowy Waliszów (autor: fotopolska.eu)