Goryczka


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Slovo „goryczka“ v polštině označuje rostlinku, které my říkáme „hořec“. Německé „Bitter Koppe“ bude nejspíše souviset s podobným významem, i když slovo „bitter“ znamená naše „hořký“, zatímco hořec označují Němci obecně jako „Enzian“. Ale pak mají také botanický název „Bitterwurzel“, který odpovídá našemu „hořec žlutý“ a vzhledem k tomu, že se hořec v těchto oblastech vyskytuje, je pravděpodobné, že se hora jmenuje právě po něm.

Poloha

Goryczka (422 m. n. m.) je nevelká vyvýšenina s nepříliš výrazným vrcholem, avšak s dosti strmými svahy. Nachází se na samém konci dlouhého hřebenu, který se táhne od hory Králický Sněžník severozápadním směrem. Je tak i poslední výspou severozápadní části horského pásma Krowiarki. Na jihovýchodní straně se dotýká hory Dębowa, na severozápadní straně se už nachází jen vesnice Krosnowice. Přibližně 2,4 km severovýchodně se nachází vesnice Żelazno, při jihozápadním úpatí hory leží ves Gorzanów.

Příroda

Vrch je cele porostlý smíšeným a smrkovým lesem, nižší partie svahů zaujímají louky a obdělávaná pole. Na jihozápadním svahu, uprostřed lesa, můžeme najít osamocenou vápencovou skalku, která nese název Kapelusz.

Turistika

Podél západního úbočí Goryczky vede červeně značená cyklotrasa, ta však poskytuje na Goryczku pouze výhled, protože mezi touto stezkou a Goryczkou protéká řeka Nysa Kłodzka. Nejlépe se lze k vrchu dostat ze vsi Gorzanów od železniční stanice po zeleně značené turistické trase přes sousední horu Dębowa nebo četnými dalšími lesními cestami.
Goryczka – nižší, levý hřbet (autor: Wikipedia)
Goryczka – nižší, levý hřbet (autor: Wikipedia)