Górzyca


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Górzyca, německy Kleeberg, je hora o výšce 815 m. n. m., která se nachází v mezoregionu masivu Králického Sněžníku, v horském pásmu Krowiarki. Překlad německého názvu by mohl být Jetelová hora. Původní význam polského pojmenování není snadné určit, slovo „Górzyca“ totiž může být odvozeno z přídavného jména „górzysty“, což znamená „hornatý“, „kopcovitý“, na druhou stranu například polská obec Górzyca, která se nachází v jihovýchodním Polsku, v okrese tarnobrzeském, odvozuje význam svého pojmenování od slovesa „gorzeć“, tedy „hořet“.

Poloha

Górzyca je začleněna do krátkého bočního ramena, které vychází na západ od vrchu Skowronia Góra. Od masivu Modrzeńce a od hory Skowronek na severu je Górzyca oddělena dolinou potoka Równica, která nese název Żabi Dół. Mezi horami Suchoń (na jihu) a Górzyca (na severu) leží údolí potoka Marcinkówka. Obě výše zmíněné doliny jsou sice krátké, ale zato hluboké a svahy hory Górzyca jsou zde strmé. Příkré jsou i západní svahy, které přecházejí do celku Wysoczyna Idzikowa, která již patří k brázdě Rów Górnej Nysy. Při západním úpatí hory leží víska Kamienna, na východě, pod hřebenem Krowiarek, se nachází několik stavení zanikající vsi Marcinków.

Příroda

Hora je cele porostlá smrkovým lesem, při jižním a jihovýchodním úpatí se nacházejí rulová skaliska a útesy.

Turistika

Přímo na horu Górzyca nevede žádná značená turistická trasa (nejblíže je žlutá, jež prochází východně, přes sousední vrchol Skowronia Góra). Nicméně svahy hory křižuje několik lesních cest, které jsou dostupné nejlépe z vísky Kamienna, která leží při jihozápadním úpatí hory Górzyca.