Grodnik


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Polská Encyklopedia PWN (Państwowe Wydawnictwo Naukowe) podává výklad, že slovo „gród“ označuje opevněnou osadu, obehnanou palisádou nebo valem. Nejsou dostupné prameny, které by dokládaly historickou přítomnost takové osady na hoře Grodnik. Místo by to však mohlo být vhodné, i když ještě výhodnější by snad byl sousední, asi 730 m vzdálený, vyšší vrchol Różanka. Podobné jméno jako hora Grodnik má ještě hora Grodowa, jež se nachází vzdušnou čarou asi 6,5 km směrem na severozápad, v masivu Piotrowicki Las.

Poloha

626 m. n. m. vysoký Grodnik je součástí hřebenu, který od hory Králický Sněžník vychází ve směru na severozápad. Jde o severní část horského pásma Krowiarki – Grodnik se nachází v jejich hlavním hřebenu, mezi horami Kwaśniak, na jihu, a Różanka, na severozápadě. Asi 2,5 km severně se rozkládá ves Trzebieszowice.

Příroda

Grodnik z větší části pokrývají pole a louky, samotný vrchol a některé části svahů jsou porostlé smrkovým a smíšeným lesem.

Turistika

Nižšími partiemi mezi vrchy Kwaśniakem a Grodnikem prochází žlutě značená turistická trasa, která spojuje vesnici Żelazno a sedlo Przełęcz Puchaczówka.

Mezi Grodnikem a horou Różanka, která se nachází severozápadně od vrchu Grodnik, vede červeně značená cyklotrasa.