Karczmisko


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Slovo „karczma“ v polštině znamená to co naše „krčma“, jde tedy o hospodu. Přípona -isko má v češtině zpravidla zveličující význam: psisko = velký pes, prasisko = velké prase atp., a to platí nejen pro zvířata. Polština používá tutéž příponu v tomtéž významu, a tak „karczmisko“ označuje původně velkou krčmu, možná zájezdní hostinec. Autorovi tohoto textu se však nedostává sdostatek materiálu pro srovnání, a tak se radši nebude uchylovat ke spekulacím.

Poloha

694 m. n. m. vysoká hora Karczmisko se nachází v horském pásmu Krowiarki, které tvoří mezoregion masivu Králického Sněžníku. Vrch je součástí severovýchodního hřebenu Sněžníku, který se v oblasti sedla Przełęcz pod Chłopkiem stáčí k západu a poté na sever k hoře Wapnisko. Za následujícím Karczmiskem se hřeben pozvolna stáčí na severozápad a poté zase na sever. Karczmisko leží asi 5 km na západ od města Stronie Śląskie.

Příroda

Karczmisko z větší části pokrývá smíšený nebo smrkový les, který se zejména na severu a na západě střídá s horskými loukami.

Turistika

Přes horu nevede žádná značená turistická stezka. Nicméně červeně značená trasa vede nedaleko jihovýchodního svahu Karczmiska. V sedle Przełęcz pod Chłopkiem lze červenou opustit a vyrazit na Karczmisko po lesní cestě (směr severozápad). Sedlem Przełęcz pod Chłopkiem prochází i zeleně značená trasa, která sem směřuje od severovýchodu, z městečka Stronie Śląskie.