Koleba


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Koleba, německy Kolbeberg, je hora o dvou vrcholech (620 a 610 m. n. m.), která se nachází v mezoregionu Králického Sněžníku, jenž nese název Krowiarki. Proč se tato hora jmenuje zrovna Koleba, to je obtížné určit. Dá se předpokládat, že polský název Koleba vznikl zkomolením německého názvu Kolbeberg, nicméně z dostupných zdrojů informací není jasná motivace ani pro německé, ani pro polské pojmenování. Německé „kolbe“ označuje píst, chemickou baňku, palici či kyj plus další podobné významy, polské „koleba“ pak označuje jednak důlní vozík, jednak kolibu, tedy pasteveckou chatu nebo jeskyni.

Poloha

Hora se nachází v severozápadním hřebenu masivu Králického Sněžníku, v severní části horského pásma Krowiarki, asi 1,5 km jižně od vesnice Trzebieszowice. Koleba je součástí bočního ramena Krowiarek, které míří na severovýchod od hory Różanka. Od Koleby se ve směru na severozápad, sever, severovýchod a východ odklání několik kratších odnoží, které jsou od sebe odděleny nevelkými údolími. Severozápadním směrem leží hora Prosta.

Příroda

Horu z větší části pokrývají smrkové a smíšené lesy, v nižších partiích se rozprostírají pole a  louky.

Turistika

Sedlem mezi Kolebou a Różankou, která leží jihozápadně od Koleby, prochází červeně značená cyklotrasa, která spojuje vesnici Trzebieszowice, ležící na severu, s vesnicí Konradów, jež se nachází směrem na jih od Koleby. Z Konradówa vede též zeleně značená cyklotrasa, která míjí Kolebu z východu, překračuje řeku Biała Lądecka a napojuje se na červenou cyklotrasu, s kterou se ve směru na západ stáčí ke vsi Trzebieszowice.