Kwaśniak


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Německý název této hory zní Sauer-Berg, tedy v doslovném překladu je to Kyselá hora. S tím souvisí i název polský. Výraz „kwaśny“ totiž v polštině znamená naše „kyselý“ případně „kvašený“. A podobně jako je tomu v němčině i v polštině, má dané slovo i význam negativně hodnotící, jde o význam ve smyslu být na někoho „nakvašený“, mít „kyselý“ výraz apod.

Poloha

Rozlehlá vyvýšenina Kwaśniak se nachází v severozápadním hřebenu vycházejícím z hory Králický Sněžník, v severozápadní části horského pásma Krowiarki. Hora je součástí hlavního hřebenu Krowiarek a je položena mezi horami Żabnica, na jihovýchodě, a Grodnik, na severovýchodě. Z hory Kwaśniak vychází v severozápadním směru hřeben, který zahrnuje hory Modlisze, Dzicza Góra, Żelazne Góry, Piotrowicki Las, Wapniarka, Dębowa a Goryczka a který poté končí nad vsí Krosnowice.

Příroda

Kwaśniak je porostlý smrkovým a smíšeným lesem, v nižších partiích nastupují pole a louky.

Turistika

Severovýchodními svahy hory prochází žlutě značená turistická trasa. Tato stezka vede od vesnice Żelazno, položené na severozápadě, do sedla Przełęcz Puchaczówka, které se nachází na jihovýchodě.

Žlutou turistickou trasu na severovýchodním svahu hory Kwaśniak kopíruje červená cyklotrasa.