Pasiecznik


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Co mají společného slova „piwnica“, „sklep“ a „pasieka“?

Slova v nadpisu mají společné především to, že mohou českého mluvčího pořádně zmást. Pokud je v Polsku něco piwnica, tak to není hospoda, ale náš sklep. Zato pokud jdete v Polsku do sklepa, tak nejdete do žádného sklepení, ale do obchodu.
Ani polská jména Pasiecznik či Pasieka neodkazujují na totéž co naše paseka. Starší německé pojmenování hory Pasiecznik zní Brenberg, Biemberg, Böhmberg či Bienenberg. Německé „biene“ je ekvivalentem našeho „včela“ a polské „pasieka“ zase znamená „včelín“. Takže Pasiecznik (jinak též Pasieka) by v češtině mohl být třeba Včelinec, Včelín či Včelí hora.

Poloha

893 m. n. m. vysoká hora se nachází v horském pásmu Krowiarki, které tvoří mezoregion masivu Králického Sněžníku. Budeme-li přesnější, jde o severozápadní část masivu Sněžníku a jihovýchodní část Krowiarek. Asi 1,5 km severovýchodním směrem najdeme horu Wilczyniec a ještě východněji, okolo 6 km od  Pasieczniku, leží město Stronie Śląskie. V opačném směru, zhruba 1 km jihozápadně, najdeme sedlo Przełęcz Puchaczówka, 1,5 km jihovýchodně potom vesnici Sienna. Pasiecznik je prvním vrcholem hřebenu Krowiarek, který se táhne od sedla Przełęcz Puchaczówka severovýchodním směrem.
Pasiecznik představuje jeden z těch větších vrcholů Krowiarek. Jde o rozlehlý kopec se strmými úbočími a s charakteristickou nezalesněnou vrcholovou částí.

Příroda

Vrchol hory a část jihozápadního úbočí zaujímá rozlehlá horská louka, zbytek svahů porůstá smíšený les. Jihovýchodní část hory, přesněji její dolní úbočí, spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Zeleně značená turistická trasa vede z města Stronie Śląskie do sedla Przełęcz Puchaczówka, odkud pokračuje dále na jih k vrcholu Czarna Góra.

Červeně značená trasa vede od severu z města Złoty Stok na jih přes lázeňské město Lądek Zdrój, vesnici Kąty Bystrzyckie, v sedle Przełęcz pod Chłopkiem se setkává se zelenou trasou a společně pokračují přes horu Wilczyniec a Pasiecznik, načež pokračují dále do sedla Przełęcz Puchaczówka a na vrchol Jaworowa Kopa, kde se rozdělují.
Pohled na hřbet Pasieczniku ze sedla Przełęcz Puchaczówka (autor: Wikipedia)
Pohled na hřbet Pasieczniku ze sedla Przełęcz Puchaczówka (autor: Wikipedia)