Radoszka a Kopka


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Radoszka, něm. Hutberg, je 565 m. n. m. vysoký vrch horského pásma Krowiarki. Polský název bude nejspíše souviset s nedalekou vesnicí Radochów. Německé „hut“ pak znamená naše „klobouk“, ale třeba i „homole“ nebo také „ochrana“, „záštita“ atp. Kloboukovitý tvar vrchu o původu německého pojmenování napovídá, ale autorovi tohoto textu chybí pro přesné určení patřičné doklady.

Poloha

Vrch leží v severovýchodní části masivu Sněžníku, v hřebenu Krowiarek, který se táhne na severovýchod od sedla Przełęcz Puchaczówka, asi 2 km na západ od lázeňského městečka Lądek-Zdrój. Je to poměrně výrazný, i když ne příliš rozsáhlý masiv, který je vůbec nejzazším severovýchodně vysunutým vrcholem Krowiarek a vůbec celého masivu Sněžníku. Součástí masivu Radoszky je i její nižší, jižní vrchol Kopka (Kupka, 546 m. n. m.) a další, tentokráte bezejmenný a ještě jižnější vrchol, rovněž o kótě 546 m. n. m. Ze severovýchodu, severu a severozápadu Radoszku obtéká řeka Biała Lądecka, která ji tak odděluje od sousedního pohoří, které nese název Góry Złote (česky Rychlebské hory). Nevýrazný hřbet, který se táhne na jih, spojuje Radoszku přes masiv Kierzna s horou Siniak a se zbývající částí Krowiarek.

Příroda

Masiv pokrývá smrkový a smíšený les, při úpatích se rozkládají louky a orná pole. Rulové podloží vystupuje na úbočích místy na povrch v podobě skalisek.

Turistika

Severovýchodní, severní a severozápadní úbočí obchází modře značená turistická trasa, jde o část turistické stezky vedoucí z města Lądek-Zdrój přes horu Ptasznik (patří k pohoří Góry Złote) a  sedlo Przełęcz Kłodzka do města Bardo a dále.