Siniak


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

V ruštině znamená slovo „синий“ (vyslov. siňij) modrý. V češtině máme sloveso „sinat“, které znamená mrtvolně blednout, modrat. Německý název hory Blauerberg tedy ve shodě s předchozím výkladem můžeme přeložit např. jako Modrý vrch nebo i Modrák ap. Proč zrovna modrý? Možná to vzešlo z pohledu na horu z větší dálky, kdy se hory díky vzdušné perspektivě zdají modravé, možná je však původ pojmenování úplně jiný.

Poloha

658 m. n. m. vysoký Siniak leží v severní části masivu Sněžníku, v hřebenu horského pásma Krowiarki, který se táhne na severovýchod od sedla Przełęcz Puchaczówka, a asi 3 km jihozápadně od lázeňského městečka Lądek-Zdrój. Je to prodloužený masiv směřující z jihovýchodu na severozápad, až po někdejší železniční stanici vesnice Radochów. K jihu se dále táhne klikatý hřeben, který Siniak spojuje s horou Chłopek, na severovýchodě je Siniak sedlem Farna Lgota propojen s horou Kierzna a ještě severněji s horou Radoszka, která je z celého pásma Krowiarki, a tak i z celého masivu Sněžníku, vysunuta vůbec nejdále na severovýchod. Jižně od Siniaku se nachází vesnice Kąty Bystrzyckie, západně její osada Kłodno, na severu leží vesnice Radochów.

Příroda

Vrch je porostlý smíšeným lesem, který střídají na louky přeměněné polany, které jsou ještě níže, hlavně ne severu, využívány jako orná pole.

Turistika

Přímo na Siniak nevede žádná značená turistická trasa, ale na jihovýchodní straně míjí horu červená značka, která vede ze sedla Przełęcz pod Chłopkiem na severovýchod k lázeňskému městečku Lądek-Zdrój.