Skowronia Góra


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Skowronia Góra je vysoká 839 m. n. m. Slovo „skowronek“ znamená v polštině naše „skřivan“. Název lze tedy přeložit jako Skřivaní nebo Skřivánčí hora.

Poloha

Skowronia Góra leží v severní až severozápadní části masivu Králického Sněžníku, v horském pásmu Krowiarki. Při jihozápadním úpatí hory se nachází zanikající ves Marcinków. Na západ od vrcholu hory se táhne krátký boční hřeben, který uzavírá hora Górzyca.

Vyhlídka

Bezlesý vrcholek „Skřivánčí hory“ představuje dokonalý vyhlídkový bod. Otvírá se zde výhled na Kladskou kotlinu (Kotlina Kłodzka), přesněji do brázdy Rów Górnej Nysy, a na horská pásma, která ji obklopují: Góry Bystrzyckie (Bystřické hory), Góry Stołowe (Stolové hory), Góry Sowie (Soví hory), Góry Bardzkie, Góry Złote (Rychlebské hory), Masyw Śnieżnika (Králický Sněžník), Góry Bialskie (Bělské vrchy) a zpoza Bělských vrchů vystupuje i pohoří Wysoki Jesionik (Hrubý Jeseník).

Příroda

Hora je v podstatě kompletně bezlesá.

Turistika

Přes vrchol vede ve směru jihovýchod-severozápad žlutě značená turistická trasa. V jihovýchodním směru míří k zaniklé vsi Biała Woda, na severozápad potom přes horu Żabnica ke vsi Piotrowice.