Słupiec


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Poloha

Słupiec je 531 m. n. m. vysoká hora, která je součástí severozápadního hřebenu vycházejícího z hory Králický Sněžník. Tento hřeben zasahuje až do severozápadní části horského pásma Krowiarki. Dolina potoka Piotrówka odděluje Słupiec od masivů Żelazne Góry a Piotrowicki Las, na západě potom od hory Wapniarka. Široké údolí řeky Biała Ladecka, jež se rozkládá na severu, odděluje Słupiec od horského pásma Wzgórze Rogówki, jež náleží do Kladské kotliny (Kotlina Kłodzka). Mělké sedlo na východě odlučuje Słupiec od masivu Sędzisz. Přibližně 1,5 km severovýchodně leží vesnice Ołdrzychowice Kłodzkie, při jižním úpatí hory se nachází vesnice Romanowo.
Słupiec je nepříliš vysoká, ale protáhlá hora ve tvaru valu s dosti strmými svahy a s výrazně vyznačenou vrcholovou částí, jež se nachází v severovýchodní části valu.

Příroda

V podstatě celý hřbet zaujímá smíšený lesní porost, ve výškách pod 375 m. n. m. se objevují louky a částečně i obdělávaná pole. Některá místa jsou vhodnými stanovišti suchomilných rostlin. Na svazích se, obklopené lesem, objevují vápencové skalky.

Těžba kamene

Při severozápadním úpatí hory se nacházejí provozy mramorového lomu, jedno, dnes již opuštěné, pracoviště leží na svahu jižním.

Turistika

Údolím potoka Piotrówka, které se rozprostírá jižně od vrcholu, prochází žlutě značená turistická trasa vedoucí z vesnice Żelazno k sedlu Przełęcz Puchaczówka.