Wapnisko


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Vápenec, mramor, kalcit, aragonit, dolomit...

Ano, vápence je kolem Sněžníku dost. A v různých podobách. Na cestách bývá použit hrubý šedomodrý štěrk, který pění, polijete-li ho kyselinou chlorovodíkovou. Mezi ním se vyskytují červenooranžové nebo žluté kusy kalcitu, často s výraznými krystaly, a jednou jsem v tomto štěrku našel i úlomek aragonitového krápníku, který na průřezu připomínal kořen mrkve. Ve škole jsme se učili, že mramor ze Sněžníku byl použit dokonce při výstavbě pražského metra. Tak jsme byli slavní. A tak není divu, že se vápenec či vápno objevují i v pomístních názvech nebo názvech hor. Tak je tomu i s polským Wapniskem a nejinak i s německým pojmenováním téže hory Kalkberg.

Poloha

799 m. n. m. vysoké Wapnisko patří mezi vyšší vrcholy Krowiarek, což je horské pásmo, které tvoří mezoregion masivu Králického Sněžníku. Wapnisko je součástí severozápadního hřebenu tohoto masivu, v rámci Krowiarek se nachází v jejich jihovýchodní části. Jihovýchodním směrem od Wapniska se nachází sedlo Przełęcz pod Chłopkiem. Na sever vychází z Wapniska hřbet nižšího vrchu (694 m. n. m.), který nese název Karczmisko. Wapnisko je v dosahu cca 5 km na západ od města Stronie Śląskie, poblíže se kdysi rozkládala dnes již neexistující ves Rogóżka.
Hora má dosti strmá jižní a severní úbočí, mírnější jsou svahy východní a západní. Výrazná je vrcholová část.

Příroda

Vrcholová část je spolu s východním a západním svahem porostlá smíšeným lesem, jižní úbočí je pod úrovní 720 m. n. m., a z části i úbočí severozápadní, bezlesé.

Zajímavosti

V roce 1885 byla během těžebních prací v mramorovém dolu na jihozápadním svahu hory objevena průrva, která byla nazvána Jaskinia w Rogóżce (německy Wolmsdorferhöhle). Staré záznamy vypovídají o tom, že délka jeskyně se pohybovala okolo 350 m. V roce 1947 byly těžební práce obnoveny, což s sebou přineslo likvidaci celé jeskyně – roku 1962 byla zničena odstřelovými pracemi.
V roce 1985 byl ve stěně kamenolomu, 41 m nad jeho základnou, objeven otvor krasové jeskyně, která dostala jméno Załom (jinak též Jaskinia na Ścianie). Je pravděpodobné, že jeskyně Załom tvořila s dnes již neexistující jeskyní v Rogóżce jeden spojitý systém. Ke konci 90. let 20. st. byla ukončena těžba právě kvůli zpřístupnění této nověji objevené jeskyně. Nedaleko této lokality se zachovala zajímavá budova původně německého wapienniku, čili vápenné pece, a ruina kostela.

Turistika

Přes horu nevede žádná značená turistická stezka. Nicméně červeně značená trasa vede nedaleko jihovýchodního svahu Wapniska, kde kříží sedlo Przełęcz pod Chłopkiem. Z červené trasy lze zhruba po 250 m na jih od sedla Przełęcz pod Chłopkiem odbočit na západ a pohodlně dojít (necelé 2 km) k mramorovému lomu s jeskyní. Do sedla Przełęcz pod Chłopkiem se lze nejlépe dostat po zeleně značené turistické značce z města Stronie Śląskie.
Načervenalý kalcit vybraný z kamenů určených pro správku lesních cest na české straně Sněžníku (autor: Michal Kos)
Načervenalý kalcit vybraný z kamenů určených pro správku lesních cest na české straně Sněžníku (autor: Michal Kos)