Rykowisko


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Už troubějí...

... na horách jeleni. Ano, tak to je. Polské slovo „rykowisko“ totiž označuje to co naše „říje“. Je odvozeno od jeleního ryku. A to naše „říje“ nakonec také, neboť Jiří Rejzek ve svém etymologickém slovníku (Voznice: Leda, 2004) uvádí, že říje je „páření zvěře provázené charakteristickými zvuky“ a že staročeské „řújě“ je odvozeno od „řúti“, což znamená naše současné „řvát“.
Po roce 1945 se užíval ještě název Krańcowy Dział („okrajová část“, „krajní díl“, „hraniční území“ atp.) či Dzialcowa. Starší německý název Latzelberg je odvozen od příjmení, znamená tedy nejspíš totéž co Latzelova hora.

Poloha

948 m. n. m. vysoká hora s plochým a rozlehlým vrcholem se nachází ve východním hřebenu masivu Sněžníku. Hřeben se v ohybu Dziczy Grzbiet stáčí na severovýchod a sleduje dále česko-polskou státní hranici. Hřeben zde tvoří evropské rozvodí Baltu a Černého moře.
Na západě přechází Rykowisko ve výše zmíněný Dziczy Grzbiet, na východě pak přes úsek Danielowa Polana sestupuje do sedla Przełęcz Płoszczyna (Kladské sedlo). Rykowisko tak tvoří hranici mezi masivem Sněžníku a pohořím Góry Bialskie, které bývají někdy chápány jako mezoregion masivu Sněžníku, častěji však jako dílčí část pohoří Góry Złote (Rychlebské hory). Na sever od Rykowiska se táhne hřbet, který přes sedlo Przełęcz Staromorawska přechází v dvojvrcholovou horu Zawada, jež se vkliňuje mezi údolí dvou řek. Jsou to Kamienica na západě a Morawka na východě.

Příroda

Hora je pokryta smrkovým porostem, na samotném vrcholu prořídlým. Rykowisko spadá do chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přes vrcholové partie Rykowiska prochází zeleně značená turistická trasa, která vede z vesničky Bielice přes Kladské sedlo (Przełęcz Płoszczyna) na Sněžník. V sedle Przełęcz Staromorawska se od zelené značky odděluje kolmo na sever stará lesní cesta Droga Staromorawska. Zhruba v polovině cesty mezi Rykowiskem a cestou Droga Staromorawska, tedy severně od vrcholu Rykowiska, se nacházejí zbytky valů, které bývají datovány do dob třicetileté války. Odtud také název tohoto místa Szwedzkie Szańce (Švédské šance).