Dziczy Grzbiet


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Název Dziczy Grzbiet by se dal do češtiny přeložit nejspíše jako Kančí hřbet. Tomu nahrává i starší německé pojmenování Sauberg. Jak už napovídá sám název, jde o protáhlou vyvýšeninu v podobě hřbetu, jejíž výška činí okolo 960 m. n. m.

Poloha

Dziczy Grzbiet je součástí východního hřebenu masivu Králického Sněžníku, kterým prochází česko-polská státní hranice. Lokalita představuje evropské rozvodí Baltského a Černého moře. Rozsah hřbetu ohraničuje hora Sadzonki na jihozápadě a sedlo pod horou Rykowisko na severovýchodě. Od vrcholu Sadzonki, který se nachází zhruba 1,2 km jihovýchodně od vrcholu Sněžníku, se hřbet lukovitě prohýbá nejprve na jihovýchod k sedlu pod horou Stříbrnická, poté k východu a k severovýchodu nad údolí řeky Kamienica, které se rozkládá pod svahem Graniczny Stok a proláklinami Lej Średni a Głęboka Jama. Dále se hřbet stáčí na sever a poté zase na severovýchod k málo výraznému sedlu pod Rykowiskem, které hřbet uzavírá.

Příroda

Dziczy Grzbiet pokrývá místy prořídlý smrkový les. Areál hřbetu spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přes Dziczy Grzbiet prochází zeleně značená turistická trasa vedoucí ze vsi Bielice přes Kladské sedlo (Przełęcz Płoszczyna) na Sněžník.