V rámci masivu Sněžníku najdeme řadu pojmenování, která jsou odvozena od jmen zvířat, vzpomeňme třeba názvy Výrovník nebo Jelení vrch. Má tedy Jeszkówka něco společného s ježky?
Mimo vázanost na zvířata nebo na nějaký rostlinný druh se často objevuje i pojmenování po osobě, která měla nebo má s horou nějakou souvislost - vlastník pozemku apod. A tak je tomu v případě Jeszkówky. Německé pojmenování totiž znělo Jeschkenberg a po roce 1945 polsky Jaśkowa Góra.

Poloha

706 m n.m. vysoká Jeszkówka je součástí západního okraje masivu Králického Sněžníku a nalezneme ji západním směrem od hory Jawor a odlesněné oblasti Jawornicka Polana. Na západ od strmého svahu Jeszkówky, kterému se říká Kocurowe Zbocze (česky přibližně Kocouří stráň), se rozkládají první stavení vsi Jaworek a dále pak brázda Rów Górnej Nysy. Na jihu je Jeszkówka ostře oddělena od hory Zagrodnik, a sice krátkým, avšak hlubokým údolím, kterým protéká Domaszkowski Potok. Severní vyvýšení hory nese název Modrzewiowa a někdy se uvádí jako samostatná hora. Východním údolím, jemuž se říká Muszany Dół, protéká bezejmenný levý přítok řeky Wilczka.

Příroda

Areál hory náleží do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přímo na horu nebo po hoře nevede žádná značená turistická trasa, avšak pod severním svahem, údolím řeky Wilczka a obcí Międzygórze, prochází zelená turistická trasa, která vede na sever na horu Igliczna, kde naleznete nejen horskou chatu s příjemnou obsluhou, ale také poutní místo s kostelem Maria Śnieżna. Ve směru na východ zelená směřuje přes horu Smrekowiec k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku, která se nalézá na úpatí hlavního vrcholu Králického Sněžníku. Do východního údolí Jeszkówky (Muszany Dół) vede z Międzygórze lesní cesta.

Autor: Michal Kos