Modrzewiowa


Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Kocouři

Kocouři jsou velcí páni. Zvláště ten, co obýval tajemnou Zahradu s velrybou, kterou známe z knížky a televizního seriálu Jiřího Trnky. A jestliže mohl být kocour vládcem Zahrady, co by nemohl být i pánem hory. Nicméně tentokrát půjde asi o to, že některé stráně jsou tak neschůdné, že jsou dobré tak leda pro kocoury. Starší německý název hory Modrzewiowa zní totiž Katzer-lehne. Objevuje se i v polské podobě, když Poláci nazývají západní svah hory Jeszkówka Kocurowe Zbocze, tedy česky přibližně Kocouří stráň. Jak souvisí Jeszkówka s horou Modrzewiowa? Takto: někdy jsou Jeszkówka a Modrzewiowa uváděny jako samostatné hory, jindy se hovoří o dvou vrcholech hory jedné, která bývá většinou nazývána Jeszkówka.

Poloha

Úzký hřbet hory Modrzewiowa (703 m. n. m.) se táhne po západní hranici masivu Sněžníku a odděluje údolí Muszany Dół na východě od brázdy Rów Górnej Nysy, v prostoru mezi obcemi Międzygórze a Jaworek, na západě. Kocurowe Zbocze, to jest západní svah otvírající se do brázdy Rów Górnej Nysy, je velmi strmé. Východní svah spěje do údolí bezejmenného potoka, který je levým přítokem řeky Wilczky.

Příroda

Horu porůstá smrkovo-bukový les. U paty vrchu prochází západní hranice chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přímo na horu nebo po hoře nevede žádná značená turistická trasa, avšak pod severním svahem, údolím řeky Wilczka a obcí Międzygórze, prochází zelená značka, která vede na sever na horu Igliczna, kde naleznete nejen horskou chatu s příjemnou obsluhou, ale také poutní místo s kostelem Maria Śnieżna.
Ve směru na východ zelená směřuje přes horu Smrekowiec k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku, která se nalézá na úpatí hlavního vrcholu Králického Sněžníku. Do východního údolí Jeszkówky (Muszany Dół) vede z Międzygórze lesní cesta.