Średniak


Jít na fotografie  Ukázat na mapě  Sdílet tuto stránku 

Kolikrát jsem byl na schronisku Na Sněžníku? No, bylo to více než desetkrát. A kolikrát jsem si zašel na ten kopec, který svůj hrb vystrkuje tak okatě, že kdykoli upřu zrak na schronisko, ke kterému se blížím od Sněžníku, všimnu si pokaždé i tohoto vystouplého velbloudího hrbu? To vím úplně přesně. Jednou. Asi proto, že kdykoli se blížím ke schronisku, stáhne mě to buď hned dovnitř do chaty nebo na lavičku před chatu, kde upíjím pivo Żywiec nebo Tyskie, jím bigos a čučím právě na tenhle kopec a přemýšlím, jaké to na něm asi je.
Pěkné to tam je. Jednou jsem se tam totiž skutečně podíval. A výhled byl opravdu parádní. Přitom to od schroniska není daleko. Jen co si člověk trochu oddechne po svých předchozích výkonech, může si na tenhle kopec, totiž Średniak, na chvíli „odskočit“ a než vás někdo začne shánět, jste zase zpátky. Ale také tam můžete vyrazit všichni, co na schronisku jste, určitě to každý člen vaší skupiny nakonec ocení.

Poloha

1210 m. n. m. vysoký Średniak, německy Mittelberg, je výrazným vrcholem hřebenu masivu Králického Sněžníku, který se táhne mírně na severozápad přes horskou louku Hala pod Śnieżnikem a bezejmenný vrchol o výšce 1185 m. n. m. Od Sněžníku je Średniak oddělen sedlem Przełęcz Śnieżnicka. Severní svah hory strmě spadá do údolí počátečního toku řeky Wilczka, svah jižní a západní zase do doliny potoka Czarna, který se do řeky Wilczka posléze vlévá.

Příroda

Na vrcholu Średniaku jsou k vidění výrazné skalní útvary a dosti rozsáhlá suťová pole. V minulosti byla hora v dolních i horních partiích porostlá lesem, ten však podlehl celkové zkáze díky ekologické katastrofě, která nastala v 80. letech 20. století. Zalesnění zůstalo jen v některých spodních částech svahů.
Od 70. let 20. století se v areálu hory zabydleli kamzíci horští (Rupicapra rupicapra), kteří sem přišli z Vysokého Jeseníku. Stádo kamzíků čítá několik desítek jedinců a představuje jedinou populaci těchto zvířat v Polsku mimo Tatry (autor tohoto textu spatřil několik jedinců i ve strži pod pramenem řeky Moravy, jenž se nachází jižně pod vrcholem Králického Sněžníku).
Areál hory spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přes vrchol Średniaku vede červeně značený Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS), česky Hlavní sudetská stezka Mieczysława Orłowicze. Tato trasa je pro návštěvníky masivu Králického Sněžníku zajímavá především úsekem Międzygórze - Schronisko PTTK Na Śnieżniku.
Średniak (autor: Michal Kos)
Średniak (autor: Michal Kos)