Dáme si v létě příštího roku na Králickém Sněžníku čaj?Kdo přemohl svou přirozenou lenost a vydal se někdy na nejvyšší vrchol našeho regionu - 1424 m vysoký Králický Sněžník, pak mi jistě dá za pravdu, že nahoře je neskutečně krásně. A pokud chytnete" počasí, i pohled do daleké krajiny je neopakovatelný, stejně tak jako jsou cenné a historické každé fotografické snímky turistů u kamenného slona, u pramene řeky Moravy a nebo v místě bývalé kamenné rozhledny, které však je už na polském uzemí. K úplné spokojenosti v té výšce ale přece jenom něco chybí...

Existence nějaké chatky či bufetu s rychlým občerstvením a pochopitelně rozhledny, která by ještě umocnila neopakovatelný zážitek z pohledu na okolní kraj téměř z ptačí perspektivy.

NA SNĚŽNÍKU STÁLA CHATA
Zvláště si chybějící jakýkoliv přístřešek uvědomují ti, kteří pamatují a nebo ze zežloutlých historických fotografií znají, jak to na Králickém Sněžníku vypadalo ještě docela nedávno. Stála tam totiž obrovská dřevěná tzv. Liechtenšteinská chata na kamenných základech, po níž ale zbyly skutečně jen ty základy. A nebylo to vinou ohně, jak se v kraji říká, ani vinou vládnoucí komunistické ideologie, ale prachobyčejného přírodního škůdce, jakým je dřevomorka, latinsky Serpula, která působí velké škody rozkladem dřeva zejména v domech. A když se k tomu přidá ještě nezájem majitele objektu, kterým byl RaJ Vysoké Mýto, o nejnutnější údržbu, musela stavba zákonitě odejít z titulu absolutní zchátralosti. Takže po chatě zbyly jen dobové snímky spolu s historickými záběry na partu chlapů, kteří chatu v září 1971 rozebrali.

DOHODA O PŘÍSTŘEŠKU
V současné době se však probudila v hlavách několika nadšenců myšlenka o jakousi miniaturní obdobu Liechtenšteinské chaty. Pochopitelně ale ne v takové podobě, jak by si asi mnozí přáli, ale alespoň menšího přístřešku s možností nejzákladnějšího občerstvení, především horkého i studeného pití.

"Proto se v minulých dnech konala v Králíkách schůzka zástupců Sdružení obcí a měst Orlice, Lesů České republiky, Klubu českých turistů, veřejné správy a soukromých majitelů pozemku, na němž dřevěná chata stála", dozvěděli jsme se od místostarosty Městského úřadu v Králíkách ing. Ladislava Tótha.

"A konečně se nahlas začalo diskutovat o myšlence, která v mnohých hlavách zrála už řadu měsíců. Využít jediného možného místa k jakési obnově zašlé slávy chaty a nabídnout možnosti podání občerstvení a především uschování v případě náhlé změny počasí - kamenných základů bývalé chaty."

Zástupce Lesů České republiky, lesní správy v Hanušovicích, ing. Milan Doležal spolu s manažerem Sdružení obcí a měst Orlice RNDr. Antonínem Fialou a předsedou Klubu českých turistů ing. Janem Havelkou spolu s představiteli místní veřejné správy se celkem bezproblémově shodli na postavení jakéhosi přístřešku ze tří stran, eventuálně i s možným rychlým občerstvením, který by právě nejnutnější ochranu turistům poskytl.

KÁMEN ÚRAZU
Kamenem úrazu je však téměř 3500 metrů čtverečních rozsáhlý pozemek patřící skupině soukromých majitelů. Ti totiž měli ještě před zástupci Lesů obdobnou, ne-li stejnou představu, ale protože jich je poměrně hodně a pravděpodobně se sami mezi sebou nedokázali dohodnout o konečné podobě objektu, nakonec "splakali na výdělkem". Pozemek, který kdysi odkoupili od Restaurací a jídelen Vysoké Mýto se nakonec stal téměř bezcenným, neboť na celém území horstva Králický Sněžník byla začátkem 90. let vyhlášena Národní přírodní rezervace. Tudíž od onoho okamžiku je pozemek "zablokován" na veškerou stavební činnost.

JEDINÁ ŠANCE?
"Jediná šance je", řekl našemu listu na žamberecké radnici RNDr. Antonín Fiala, manažer Sdružení obcí a měst Orlice, "prokázat na Ministerstvu životního prostředí takový veřejný zájem, aby zde byla udělena vyjímka a tento pozemek by vyčleněn jako stavební parcela. To by ale současní vlastníci museli kýžený pozemek podstoupit onomu veřejnému zájmu a nebo by muselo dojít ke směně pozemku."

NÁROČNÍ MAJITELÉ
Majitelé ale rozhodně nejsou nenároční, neboť si ke směně vybrali velmi lukrativní pozemky v Dolní Moravě, přilehlé obci, v části Velká Morava v blízkém sousedství hotelu Prometheus pod dvěma fungujícími sjezdovkami. Pokud zastupitelstvo obce Dolní Morava v čele se starostou Ladislavem Janočkou svolí ke směně, pak se z osmičky současných majitelů v podstatě bezcenného pozemku na Králickém Sněžníku stanou majitelé mnohem cennějších pozemků. Především by se ale všem zúčastněným stranán usilujícím o "zkulturnění" vrcholu Králického Sněžníku podařila velmi prospěšná věc - vybudování záchytného bodu pro stovky turistů, kteří se každoročně na nejvyšší moravský vrchol "vyškrábou". Nezanedbatelným faktem by se pak stalo i zlikvidovaní velmi nevzhledných kamenných sklepů, které po Liechtenšteinské chatě na vrcholu Králického Sněžníku zbyly...

Kamenná rozhledna, která stávala na vrcholu Králického Sněžníku
Kamenná rozhledna, která stávala na vrcholu Králického Sněžníku
Mapka inkriminovaného pozemku
Mapka inkriminovaného pozemku
Liechtenštejnská chata na Králickém Sněžníku, kterou mnozí z nás pamatují...
Liechtenštejnská chata na Králickém Sněžníku, kterou mnozí z nás pamatují...