Pěchotní srub K-S 4

Označení: K-S 4
Krycí název: U cesty
Typ: Izolovaný pěchotní srub oboustranný
Odolnost: II
Druhy zbraní: L1 M N
Dokončení betonáže: 25.4.1937
Kubatura betonu: 1571

Srub II. třídy odolnosti je postaven ve svahu, což donutilo kontruktéry k výškového členění stavby. Mezi podlahami kasemat je výškový rozdíl 1,6 metru.

Srub pálil z obou kasemat protitankovými kanóny a kulometnými dvojčaty. Pomocnou výzbroj tvořily lehké kulomety.

V horním patře se nacházely střelecké místnosti, místnost pro telefonistu, sklady munice a stanoviště velitele. V dolním patře byly umístěny ubikace, WC s umývárnou, stanoviště zemní telegrafie, sklady, filtrovna a strojovna, ve které je kopaná studna.

Také tento objekt se stal terčem německých ostřelovacích zkoušek. Z velmi malé vzdálenosti pálily německé kanóny do týlové stěny, zvláště pak do míst kolem vchodu. I přes značné úsilí německých dělostřelců žádný projektil vstupní chodbičku nezasáhl. Většina střel skončila v krakorci a tím by v boji nezpůsobila vážnější poškození.

Válku přečkal srub v relativně dobrém stavu. Zachovány zůstaly oba pancéřové zvony, i když poškozeny. Levý byl vytržen, ale ponechán ve své šachtě. V 50. letech n.p. Kovošrot oba zvony zlikvidoval. Dnes je levé křídlo poškozeno minimálně. Bohužel, pravé křídlo bylo trhacími pracemi poškozeno značně. Vnitřek srubu byl "důkladně" vyrabován.

Fotogalerie

ks4-01
ks4-02
ks4-03
ks4-04
ks4-05
ks4-06
ks4-07
ks4-08
ks4-09
ks4-10