Pěchotní srub K-S 9

Označení: K-S 9
Krycí název: Mezi lesíky
Typ: Izolovaný pěchotní srub oboustranný
Odolnost: III
Druhy zbraní: L1 M Q N
Dokončení betonáže: 22.9.1936
Kubatura betonu: 1976

Oboustranný srub vybudovaný ve III. třídě odolnosti je přímým sousedem dělostřelecké tvrze Hůrka. Postaven byl v roce 1936 jako první na Králicku.

Na levou stranu směrem k tvrzi Hůrka pálil protitankový kanón spolu s kulometným dvojčetem. Na pravou stranu, směrem ke srubu K-S 8 pálilo kulometné dvojče. V tomto objektu byla netradičně vedle vchodu umístěná speciální střelecká místnost pro sólo protitankový kanón, který vykrýval prostor mezi kótami Hůrka a Veselka, kde vede důležitá komunikace Králíky - Hanušovice. Pomocnou výzbrojí byly lehké kulomety.

Horní patro obsahovalo střelecké místnosti, stanoviště velitele a telefonisty, sklady munice a ze stejného důvodu jako u K-S 8 i WC a umývárnu. V dolním patře byly ubikace, strojovna, filtrovna, kopaná studna, sklady a zemní telegraf.

Za okupace byl srub cílem intenzivního ostřelování, při kterém byly poničeny stropnice, týlová stěna a pancéřové zvony. Za války byly vytrženy všechny hlavní střílny a po válce Kovošrot bez povolení zničil kompletně všechny pancéřové zvony.

Fotogalerie

ks9-01
ks9-02
ks9-03