Czarna Góra, dříve něm. Schwarzer Berg, je vysoká 1204 m n.m. Má se za to, že název vznikl podle typického pohledu na zalesněnou severní, tedy temnější stranu.

Poloha

Hora se nachází v ramenu masivu Żmijowiec, jež dále přechází do horského pásma Krowiarki – mezoregionu masivu Sněžníku (samotná Czarna Góra však do pásma Krowiarki nepatří – hranici mezi zmíněným pásmem a jižní částí masivu Sněžníku tvoří sedlo Przełęcz Puchaczówka položené asi 1,5 km severně od vrcholu Czarna Góra, na úrovni přibližně 350 m pod ním.
Severní a jižní svahy hory převyšují hřbet Żmijowiec a pásmo Krowiarki o 150 až 300 m. Svahy východní a západní jsou mnohem delší a táhnou se 500 až 700 m do údolí vsi Sienna na západě a k brázdě Rów Górnej Nysy na východě.
Czarna Góra je z téměř celého Kladska výborně rozpoznatelná – jeví se jako vysoký, strmý vrchol kontrastující s širokým, kopulovitým vrcholem Sněžníku. Dokonce bývá se Sněžníkem často zaměňována, protože při pohledu ze dna Kladské kotliny (Kotlina Kłodzka) se jeví vyšší než samotný Sněžník.

Příroda

Na východní straně se pod vrcholem rozprostírá rozlehlé suťové pole, jinak je hora, mimo běžkařské trasy a sjezdovky, pokryta smrkovým porostem.

Infrastruktura

Na severním svahu hory, cca 400 m od vrcholu, se v uzavřeném prostoru nalézá televizní vysílač. Je-li dobré počasí, lze světla vysílače vidět z mnohakilometrové vzdálenosti, a tak je Czarna Góra velmi dobrým orientačním bodem.
Na samotném vrcholu hory stojí již několik let dřevěná rozhledna.
Na severovýchodním svahu je ve vsi Sienna od počátku tohoto století zprovozněno lyžařské středisko s názvem Czarna Góra.

Turistika

Zeleně značená turistická trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) přes vrchol Czarna Góra do městečka Stronie Śląskie.

Červeně značená turistická trasa, Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS), vede z horské louky Hala pod Śnieżnikem přes vrchol Czarna Góra do lázeňského města Lądek-Zdrój.

V okolí hory se nachází množství cyklotras o různé náročnosti, z toho jsou tři trasy určeny pro závodní sjezd na horských kolech (downhill). Jedna z nich patří k nejnáročnějším v Polsku, v roce 2009 se zde pořádal Puchar Polski v downhillu, tedy Polský pohár v downhillu.

Autor: Michal Kos