Hora Igliczna, něm. Spitziger Berg, po roce 1945 byl užíván též polský název Stożek, je 845 m. n. m. vysoká hora, která svým tvarem skutečně připomíná kužel (polské Stożek). Hora má velmi výrazný vrchol, což zavdalo důvod k dalšímu polskému metaforickému pojmenování - Igliczna, tedy Jehelná nebo Jehličná, i k německému Spitziger Berg (spitzig=ostrý, špičatý).

Poloha

Hora Igliczna se nachází severozápadně od rekreačního letoviska Mezihoří (Międzygórze). Hora vyniká sice nevelkým, ale zato výrazným kuželovitým vrcholem se strmými svahy. Igliczna uzavírá dlouhé boční rameno masivu Sněžníku táhnoucí se k ní západně od Černé hory (Czarna Góra) přes hory Jaworowa Kopa a Lesieniec.

Příroda

Horu pokrývá smrkový porost, ze kterého na úbočích vystupují rulové skalky. Ve vrcholových partiích vyrůstá z kamenných sutí skalní hřeben.

Zajímavosti

Pod vrcholem se nachází hojně navštěvovaný poutní kostel Maria Śnieżna, odkud je dokonalý výhled na Kladsko a horská pásma, která je ohraničují. Od poutního místa vede až k vrcholu křížová cesta. Doslova pár kroků od kostela je i horská chata Na Iglicznej.

Turistika

Žlutě značená turistická trasa vede z města Bystrzyca Kłodzka přes Iglicznou do horského letoviska Mezihoří (Międzygórze).

Zeleně značená turistická trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) na Černou horu (Czarna Góra) a sedlo Przełęcz Puchaczówka, kde se setkávají červená, zelená, modrá a žlutá turistická trasa.

Červeně značená turistická trasa vede z vesnice Wilkanów do Mezihoří (Międzygórze) a poté dále k horské chatě Schronisko PTTK Na Śnieżniku. Od schroniska se otvírá výhled na panorama Sněžníku a Černé hory (Czarna Góra).

K dispozici je též trasa pro jízdu na koni, a sice z města Bystrzyca Kłodzka na horskou louku Hala pod Śnieżnikem.

Autor: Michal Kos