Poloha

Jde o západní okraj masivu Smrekowiec o výšce 665 m n.m. Hora se nachází ve vidlici řek Wilczka, ta je na jihu, a Bogoryja, která horu ohraničuje na severu. Vrchol je na dosah od křižovatky lesních cest. V údolí Wilczky na západě se nachází obec Mezihoří (Międzygórze).

Příroda

Terén hory pokrývá smrkový porost smíšený s bukem a habrem. Úbočí spadající k říčce Bogoryja je na několika místech protknuto skalami. Areál hory náleží k chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přes horu vede dálková evropská turistická trasa E3 (značena modře). Pro návštěvníky masivu Sněžníku je výhodný úsek vedoucí z Mezihoří (Międzygórze) na sedlo Przełęcz Puchaczówka, kde se nachází křižovatka modré, červené, zelené a žluté turistické trasy.

Zeleně značená běžkařská trasa vede z horské chaty Schronisko Na Śnieżniku do obce Mezihoří (Międzygórze).

Modře značená běžkařská trasa vede z hlavního vrcholu masivu hory Smrekowiec do obce Mezihoří (Międzygórze).

Zajímavosti

Góra Parkówa je vzhledem k blízkosti rekreačních středisek v Mezihoří (Międzygórze) hojně navštěvována. V roce 1820 zde byl dokonce na dvou hektarech svahu založen park pro stále se zvyšující počet přijíždějících rekreantů. Park vybudoval místní architektonicko-krajinářský spolek. Avšak po roce 1945 byl park natolik zanedbán, že dnes již představuje pouze divoký lesopark.

Autor: Michal Kos