Poloha

Janowiec je 884 m. n. m. vysoká hora nacházející se v severní části masivu Králického Sněžníku. Je součástí severozápadního hřebenu vycházejícího z masivu Żmijowiec a končícího horou Krzyżnik, která na Janowiec navazuje a za níž se rozkládá město Stronie Śląskie. Mezi masivem Żmijowiec a horou Janowiec se tyčí hora Rudka. Janowiec pak ohraničují údolí dvou řek. Z východu je to Kleśnica, ze západu potom Sienna Woda. Při jižním úpatí hory leží ves Kletno, na východě pak Stara Morawa a ze západu Janowa Góra. Pod severním svahem nalezneme poslední stavení vsi Stronia Wieś.

Příroda

Východní svah hory Janowiec v sobě skrývá jeskyni s názvem Jaskinia Kontaktowa. Janowiec tvoří severní výběžek chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přímo na Janowiec nevede žádná značená turistická trasa, avšak pod jeho východním svahem prochází žlutá značka, která vede ve směru od horské chaty Schronisko Na Śnieżniku přes sedlo Przełęcz Śnieżnicka, Medvědí jeskyni (Jaskinia Niedźwiedzia), vesnici Kletno (nad ní se nachází Janowiec) a město Stronie Śląskie, kde se tato trasa stáčí na východ a na jihovýchod.

Autor: Michal Kos