Hora Jawor se po roce 1945 nazývala též Jawornica. Starší německý název Urnitzberg souvisí se vsí Jaworek (něm. Urnitz), kterážto svoje pojmenování odvozovala od Urnitze Gepranda von Gelhorn. Výška hory činí 830 m n.m.

Poloha

Jawor spadá do pásma, které se táhne od Goworku (Hraniční skály) přes horu Wysoczka na severozápad. Severní svahy, jež jsou velmi členité, spadají do údolí řeky Wilczka, která zde protéká rekreačním letoviskem Międzygórze. Vršek hory je plochý, vrchol je jen slabě naznačen.

Příroda

Jawor je i přes svůj název porostlý smrkovo-bukovým lesem. Areál hory spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Z Mezihoří (Międzygórze) vede po západním svahu Jaworu žlutě značená turistická trasa ve směru Przełęcz Puchacza - Trójmorski Wierch (Klepý).

Červená turistická trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) údolím řeky Wilczka přes horu Średniak k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku.

Červenou trasu kopíruje trasa modrá, ale jen k parkovišti, které je zhruba 2 km jihovýchodně od centra obce Mezihoří (Międzygórze), tam se modrá značka prudce stáčí doleva na sever a potom, co se dotkne trasy zelené, stáčí se opět prudce, ale nyní napravo, na jižní svah hory Smrekowiec, a odtamtud pokračuje přes Mariańskie Skały k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku a odsud zase dále na severovýchod.

Žlutá cyklotrasa vede od vodopádu řeky Wilczka v Mezihoří (Międzygórze) do obce Nowa Wieś.

Autor: Michal Kos