Młyńsko, jinak též Młyńska Góra, německy Mühl Berg či Mühlberg, je rozlehlá hora o dvou vrcholech. Vyšší, severní, dosahuje výšky 990 m n.m., druhý, jižní, je pak vysoký 984 m n.m.

Poloha

Młyńsko se nachází v severní části masivu Králického Sněžníku. Hora se tyčí nade vsí Kletno, ta leží severozápadním směrem, a nade vsí Kamienica, spadající pod obec Stronie Śląskie, jež leží směrem jihovýchodním. Ze západu je Młyńsko ohraničeno údolím řeky Kleśnica, na východě dolinou řeky Kamienica. Severní svah spadá ke Kletnu a dále na sever, či spíše mírně na severovýchod, ke vsi Stara Morawa, kde se rozprostírá jen mírně zvlněná, hospodářsky využívaná oblast. V jižním směru Młyńsko mělkým sedlem navazuje na horu Porębek.

Příroda

Hora je víceméně celá pokryta smrkovým porostem, jen na vyšším vrcholu najdeme nevelký skalní hřbet a pod ním menší suťové pole. Areál hory je součástí chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy, okrajem lesa severozápadního svahu prochází její severní hranice.

Turistika

Ve výšce 800-840 m. n. m. obtáčí horu lesní cesta. Jihozápadní úpatí protíná lesní koridor Dukt nad Cisowym Rozdołem.

Zeleně značená cyklotrasa kopíruje lesní cestu obtáčející masiv Młyńska.

Černě značená cyklotrasa je dálkovou mezinárodní cyklotrasou ER-2 Liczyrzepa, která prochází lesním koridorem Dukt nad Cisowym Rozdołem.

Červeně značená trasa pro běžkaře kopíruje lesní cestu obtáčející masiv Młyńska, cestu procházející nad údolím řeky Kleśnica a lesní koridor Dukt nad Cisowym Rozdołem.

Autor: Michal Kos