Jedno z nejrozšířenějších příjmení v České republice a hle, v Polsku dostal jméno Nowak i vrch. Ještě dříve se však užívalo označení Nowacka Kopa. I v tomto případě jde o významově stejné pojmenování, jako je název německý, ovšem s tím, že německé označení zahrnuje ještě slovíčko Berg, tedy kompletní německé pojmenování zní Neutzlerberg.

Poloha

Nowak se tyčí nad vesnicí Goworów, údolím říčky Goworówky a geografickým územím Rów Górnej Nysy. Hora je součástí západního hřebenu masivu Králického Sněžníku, který se táhne od Hraničních skal (Goworek) přes horu Dłużka k vrchu Pątnik.

Příroda

Nad údolím potoku Goworówka nalezneme množství malebných skalek. Porost je smrkový. Areál hory spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

K hoře Nowak nevede žádná značená turistická stezka, nejblíže je na východě modrá mezinárodní turistická trasa E3. Do údolí říčky Goworówka, pod Nowak, však směřuje silnice III. třídy a posléze zpevněná cesta, buď z obce Jodłów (přes penzion Leśniczówka Ostoja), nebo Goworów.

Autor: Michal Kos