V tomto případě, a je to spíše výjimečné, se německý a polský název významově neshodují. Zatímco polské pojmenování odkazuje na souvislost se smrky, německé jméno Heuboden (též Heu Berg nebo Heuberg) lze přeložit asi jako Seník či Senný vrch.

Poloha

1123 m n.m. vysoký Smrekowiec je z jihu ohraničen údolím řeky Wilczky, ze severu dolinou řeky Bogoryja. Nejbližší horou je východně položený Żmijowiec. Mezi oběma horami je úzká a kamenitá úžlabina. Nad dolinami se ve svazích hory odhalují rulové skalky.

Příroda

Smrekowiec, jak název napovídá, je porostlý smrkovým lesem, ten je však ve vrcholových partiích poničen následkem ekologické katastrofy, která nastala v 80. letech 20. st. Smrekowiec se nachází v chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Modře značená běžkařská trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) přes jižní svah hory Smrekowiec a dále přes Mariańskie Skały k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku a dále na severovýchod.

Zeleně značená lyžařská trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) přes severní svah hory Smrekowiec a dále přes Mariańskie Skały k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku a dále na hlavní vrchol Králického Sněžníku.

Autor: Michal Kos