Poloha

1210 m n.m. vysoký Średniak, německy Mittelberg, je výrazným vrcholem hřebenu masivu Králického Sněžníku, který se táhne mírně na severozápad přes horskou louku Hala pod Śnieżnikem a bezejmenný vrchol o výšce 1185 m n.m. Od Sněžníku je Średniak oddělen sedlem Przełęcz Śnieżnicka. Severní svah hory strmě spadá do údolí počátečního toku řeky Wilczka, svah jižní a západní zase do doliny potoka Czarna, který se do řeky Wilczka posléze vlévá.

Příroda

Na vrcholu Średniaku jsou k vidění výrazné skalní útvary a dosti rozsáhlá suťová pole. V minulosti byla hora v dolních i horních partiích porostlá lesem, ten však podlehl celkové zkáze díky ekologické katastrofě, která nastala v 80. letech 20. století. Zalesnění zůstalo jen v některých spodních částech svahů.
Od 70. let 20. století se v areálu hory zabydleli kamzíci horští (Rupicapra rupicapra), kteří sem přišli z Vysokého Jeseníku. Stádo kamzíků čítá několik desítek jedinců a představuje jedinou populaci těchto zvířat v Polsku mimo Tatry (autor tohoto textu spatřil několik jedinců i ve strži pod pramenem řeky Moravy, jenž se nachází jižně pod vrcholem Králického Sněžníku).
Areál hory spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přes vrchol Średniaku vede červeně značený Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS), česky Hlavní sudetská stezka Mieczysława Orłowicze. Tato trasa je pro návštěvníky masivu Králického Sněžníku zajímavá především úsekem Międzygórze - Schronisko PTTK Na Śnieżniku.

Autor: Michal Kos