Szeroka Kopa je hora vysoká 875 m n.m. Krom názvu Szeroka Kopa byla po roce 1945 používána též zkrácená podoba Szeroka nebo také ještě Jawornicka Kopa. Celkem výjimečně, oproti ostatním vrcholům masivu Sněžníku, tyto názvy nekorespondují s dřívějším názvem německým, který zní Sonnerköppel, a vyjadřuje tedy přináležitost pozemku člověku jménem Sonner.

Poloha

Szeroka Kopa představuje rozlehlý vrch nacházející se v hřebenu masivu Sněžníku, který se táhne od Hraničních skal (Goworek) severozápadním směrem. Hora leží mezi údolími dvou toků, jsou to pod jižním a východním svahem protékající potoky, které se na jihozápadě slévají a posléze vlévají do potoku s názvem Domaszkowski Potok.

Příroda

Hora je porostlá převážně smrkem, místy jsou skupiny buků. Ve vidlici, kterou vytváří na jihozápadě soutok výše zmíněných potoků, nalezneme rulové skalní útvary, některé velmi impozantní. Areál hory spadá do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Přes severovýchodní svah hory vede žlutá turistická trasa z Mezihoří (Międzygórze), která dále pokračuje k sedlu Przełęcz Puchacza. Odsud lze po zelené pokračovat na Trójmorski Wierch (Klepý).

Žlutě značená cyklistická trasa vede od vodopádu řeky Wilczka v Mezihoří (Międzygórze) do obce Nowa Wieś.

Autor: Michal Kos