Toczek, starší německý název zní Rollenberg a po roce 1945 se užívalo i starší polské pojmenování Rolnogóra, je 713 m. n. m. vysoká hora vyvyšující se nad polským Mezihořím (Międzygórze).

Poloha

Toczek vyrůstá z jihozápadního svahu hory Lesieniec a klene se nad údolím řeky Wilczka nedaleko vodopádu a jejího pravého přítoku.

Příroda

Na jižním a jihovýchodním svahu hory lze vidět menší, ale efektní skály s názvy Skalna Brama (Skalní brána) a Baszta (Bašta). Svahy Toczku pokrývá smrkový les místy smíšený s dalšími druhy stromů. Okolí vrcholu pokrývají horské louky, které dále přecházejí do oblasti Polana Śnieżna.

Turistika

Červeně značená turistická trasa, Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS), vede z Mezihoří (Międzygórze) k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku.

Žlutě značená trasa vede z Mezihoří (Międzygórze) na horu Igliczna, kde je jednak horská chata Schronisko Na Iglicznej, jednak poutní kostel Maria Śnieżna.

Zajímavosti

Nedaleko vrcholu, severozápadním směrem, se nachází Ogród Bajek, což je pohádková zahrada představující množství pohádkových postav s jejich typickým prostředím.

Autor: Michal Kos