Chata Franciska

Chata Franciska, též Františka nebo Františkova chata, má mezi ostatními loveckými chatami v české části masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika) zvláštní postavení. Sídlí v ní totiž Horská služba ČR, proto se jí také často říká jednoduše chata horské služby.

Poloha

Chata Franciska se nalézá v jižním svahu jihovýchodní rozsochy vrcholové kopule hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki). Z této rozsochy vycházejí východní Hraniční hřeben a Podbělský hřbet.

Z vrcholu hory Králický Sněžník se k chatě Francisce dostanete po žluté, po červené i po polské zelené turistické trase. Všechny tři trasy směřují od vrcholu hory na jihovýchod, zelená sleduje státní hranici, červená se žlutou jdou trochu klikatěji. Po červené i žluté je to tedy k Francisce cca 1,5 km, po zelené je to něco přes 1,1 km. Zelená a červená vedou jen k rozcestníku Franciska, chata HS, žlutá od něj sestupuje až k chatě, ta je od rozcestníku vzdálena cca 100 m. Zelená polská značka nevede až samému rozcestníku, ale prochází asi 60 m severněji od něj.

Popis

Dřevěná konstrukce celkem malé chaty Francisky stojí na kamenné podezdívce. Opláštění je provedeno z hnědě natřených prken, okenice jsou tmavozelené, střecha plechová, červená. Poznávacím znakem jsou cedulky s emblémem a informacemi horské služby, umístěné na severovýchodní stěně chaty, a také venkovní teploměr pod střechou ve štítu.

Fotogalerie

franciska-01
franciska-02
franciska-03
franciska-04
Autor: Michal Kos