Chata Pavlíčkova

Chata Pavlíčkova, též Pavlíčkárna nebo Pavlíčkovna, je malá dřevěná chata stojící jen několik desítek metrů od česko-polských státních hranic na jihozápadním svahu hory Klepáč (Trójmorski Wierch) ve výšce okolo 900 m n. m. U hranic je umístěn turistický rozcestník Horní Morava (CZ/PL), kterým procházejí zelená a modrá turistická trasa. Zelená osud vede nahoru na Klepáč, modrá směřuje dolů na Dolní Moravu a odsud zase nahoru na jižní hřeben masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika) k rozcestníku Pod Babuší.

Chata Pavlíčkova stojí na čtvercovém půdorysu, z vrchu je kryta čtyřbokou jehlancovitou, eternitem pobitou střechou. K východní straně chaty je přistavěna verandička, obložená zelenomodrými vyšisovanými laťkami, která stojí na dvou cihlových sloupcích rozjíždějících se trošku ven mimo své původní svislé osy. K severní straně chaty je připojen malý dřevník.

Vnitřní uspořádání chaty tvoří malinká chodbička, za ní je pak hlavní obytná místnost s kuchyňským koutem. Vybavení kuchyně tvoří použité, ale funkční nádobí a kamna se sporákem. Obývací část je tvořena stolem se židlemi, letištěm dvou paland a jednou dvoupatrovou postelí. Malá půdička je neobytná, neb je to sídliště plchů a jiných podobných tvorů, ale při otevření poklopu poslouží jako světlík pro jinak celkem tmavou hlavní místnost. Když jsme u světla, svítí se zde svíčkami nebo petrolejkou, pro vodu se chodí k blízkému potoku. K chatě patří i samostatná kadibudka s polystyrenovou sedačkou, kterou oceníte především v zimě.

Fotogalerie

pavlickova-01
pavlickova-02
Autor: Michal Kos