Chata Sršňovka

Chata Sršňovka patří mezi ty větší lovecké chaty, na které můžete v masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika) narazit. Najdete ji v jihozápadní části masivu, na jihovýchodním svahu Klepáče (Trójmorski Wierch).

Nad chatou Sršňovkou je na lesní asfaltce, několik desítek metrů severněji, umístěn rozcestník Nad Sršňovkou, kterým procházejí červená a modrá turistická trasa. Modrá sem přichází z Dolní Moravy, stáčí se zde téměř nazpět, k jihozápadu a zamíří k rozcestníku Horní Morava (CZ/PL), kde se setkává s českou zelenou a se žlutou a červenou polskou turistickou trasou. Také zde začíná polská červená cyklotrasa. Česká červená turistická trasa přichází k rozcestníku Nad Sršňovkou od Heřmanic a pokračuje dále na severovýchod k hoře Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki).

Chata Sršňovka je dvoupatrová dřevěná stavba krytá eternitovou mansardovou střechou, pod níž se skrývá druhá ložnice, luxus u podobných chat v pohoří Králického Sněžníku nevídaný. Spodní patro tvoří chodba a kuchyň propojená s hlavní obytnou místností.

Kuchyňské vybavení sestávalo obvykle z nádobí vyřazeného v jiných domácnostech a z kamen se sporákem, která měla v třeskutých zimách co dělat, aby obytný prostor vytopila. Vypadalo to tak, že nohy pod stolem zábly a u stropu se dalo saunovat.

Hlavní obytná místnost byla vybavena velkým dřevěným stolem s lavicemi a dvěma širokými dvoupatrovými postelemi s matracemi vycpanými senem, na kterých by se dalo mlátit obilí. Ale to zálesákům nevadí.

Kromě spodního patra disponuje Chata Sršňovka i výše zmíněnou ložnicí se dvěma dalšími dvoupatrovými postelemi v patře horním. V případě nutnosti tak byla Chata Sršňovka schopna pojmout mnohdy i velmi početnou společnost.

Také na chatě Sršňovce se, jako v ostatních podobných chatách, svítilo, a svítí, svíčkami či petrolejkou, pro vodu se chodilo s velkou hliníkovou bandaskou k potoku a ke kadibudce to bylo několik desítek metrů, což bývalo překážkou obzvláště v zimě za hlubokého sněhu.

Specialitou chaty Sršňovky, jinak však jistě běžnou i na jiných chatách, byli plši – neuvěřitelně roztomilá zvířátka, která dokázala lézt po zdech, krást sušenky ze všech míst, kam jste je dali, a která si dokázala udělat hnízdo v talíři v kredenci s nádobím, kam si natahala toaletní papír umístěný na kredenci.

Chata Sršňovka vždy žila čilým ruchem, střídali se na ní lesní dělníci, příslušníci hnutí Brontosaurus, rodiny s malými i staršími dětmi, přičemž se tyto seznamovaly s tím, co je to štípání dříví, mytí v ledové vodě a vaření společného oběda ze směsi hrachové, gulášové a nudlové pytlíkové polévky. Na chatě Sršňovce se vůbec užilo mnoho radosti, v posledních letech však zůstává zavřená a její okolí pustne.

Fotogalerie

DSC_0385
DSC_0389
DSC_0403
Autor: Michal Kos