Chata Zbojnická

Mimo chatu U Strašidel (dříve Tříhrobová bouda) nese velmi romantický název i chata Zbojnická. Kde se název vzal, to je dnes již těžké vystopovat, a tak se vytváří prostor pro ty nejbujnější představy. Ať tak, nebo onak, není známo, že by ve zmíněných chatách, nebo v jejich blízkosti, někdo zahynul násilnou smrtí, nebo že by snad byl oloupen. Ale kdo ví.

Poloha

Chata stojí při cestě vedoucí po svazích Malosněžnického hřbetu, konkrétně na jižním svahu Hraničních skal (Goworek). Cesta, o níž je řeč, je zde totožná s červeně značenou turistickou trasou - asi 250 m za Zbojnickou chatou se tato v rozcestníku Nad Zbojnickou chatou stáčí na severozápad a začne stoupat více do kopce. Nadmořská výška chaty se pohybuje lehce pod 1000 m n. m.

Popis

Zbojnická chata, familiérně Zbojanda, je roubená dřevěná chata, s dnes již rozpadající se podezdívkou. Tmavě hnědě stěny jsou narušeny jen zelenými okenicemi, střešní krytinu tvoří eternit. Příhodné místo u cesty nahrává skutečnosti, že je chata často obývána. V blízkém okolí nechybí ani obligátní kadibudka a potok. I když chata není obecně veřejně přístupná, turisté si často rádi odpočinou na lavičce u chaty, aby nabrali síly před prudším stoupáním v další cestě k vrcholu hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki).

Fotogalerie

zbojnicka-01
zbojnicka-03
zbojnicka-hist
Autor: Michal Kos