Historie vrcholu

Nadmořská výška 1380 m n.m.

Stojíte nedaleko vrcholu Králického Sněžníku u pramene řeky Moravy. Řeka protéká od severu k jihu celým moravským územím a po 335 km toku ústí u Děvína do Dunaje. Vrchol Králického Sněžníku odedávna přitahoval pozornost milovníků hor. Již v roce 1765 na něj vystoupil pruský princ Jindřich, v roce1780 císař Josef II. A roku 1840 nizozemská princezna Marianna se svým otcem, králem Vilémem I. Roku 1886 popsal svůj výstup na "Sněžku Kralickou" český spisovatel Alois Jirásek.

V letech 1895 – 1899 byla na vrcholu kladskou sekcí Moravskoslezského sudetského horského spolku vybudována 33,5m vysoká kamenná rozhledna. Po druhé světové válce však nebyla udržována a její stav byl v roce 1973 tak špatný, že musela být odstřelena.

Na jihovýchodním úbočí Králického Sněžníku, při cestě k prameni Moravy, stála od roku 1912 Lichtenštejnova chata, postavená staroměstskou sekcí Moravskoslezského sudetského spolku. Také tato stavba po válce pro nedostatečnou údržbu chátrala a v roce 1971 byla stržena.

Do dnešní doby se zachovala žulová soška slona, která stojí poblíž základů bývalé chaty. V roce 1932 ji zde nechal postavit jako svůj symbol německý umělecký spolek Jascher. Návrh sošky vypracovala Amei Hallegerová, žena Kurta Hallegera, rodáka ze Šumperka, který byl vůdčí osobností spolku. Sochu vytesala kamenická firma Forster ze Zlatých Hor. Dnes je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.