Větrný vrch 807 m n.m.

Starší německé pojmenování Větrného vrchu (místní mu také říkají Větrák) zní Hof Kuppe, což znamená asi tolik co Dvorská hora či Dvorský vrch. Podle tohoto názvu lze očekávat, že Větrný vrch patřil k osídleným horám masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika). Také dnes naleznete při západním a východním úpatí kopce osídlení. Na západě je to horní konec vesnice Horní Lipka, na východě pak stavení a statky obce Dolní Morava. Oproti dřívějšku se dnes na Větrném vrchu objevují stále častěji různé penziony a hotýlky, které těží ze sjezdovky a z cyklistického areálu, které byly na kopci vybudovány.

Poloha

Větrný vrch leží při jihozápadním okraji masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika). Je součástí Malosněžnického hřbetu a v jeho rámci pak Jelenovršské vrchoviny. Severně od Větrného vrchu se nachází Jelení vrch, na východě údolí řeky Moravy, na jihozápadě vrch Na Vyhlídce. Vrch leží v hlavním evropském rozvodí, ze západních svahů voda stéká do Lipkovského potoka, jenž spadá do úmoří Severního moře, ze svahů východních vody stékají do řeky Moravy, jež patří k úmoří moře Černého. Při jihozápadním a západním úbočí Větrného vrchu leží vesnice Horní Lipka, při východním úpatí se rozkládá stále populárnější turistická a rekreační destinace, obec Dolní Morava.

Příroda

Vrcholové partie Větrného vrchu jsou zalesněny, jedná se především o kulturní smrčiny. Na svazích pod vrcholem se nachází podhorský typ ovsíkových luk svazu Arrhenatherion, méně se pak vyskytují smilkové trávníky svazu Violion caninae.

Turistika

Při východním i při západním úbočím Větrného vrchu vede žlutá cyklotrasa č. 4068, na západě prochází vesnicí Horní Lipka, na východě obcí Dolní Morava.

Sjezdovka a bikepark

Na Větrném vrchu najdete lyžařský, snowboardový, krosový a bikový areál. K dispozici jsou zde dvě sjezdovky typu modrá, snowpark se skoky a překážkami, 1000 m dlouhá krosová trať pro snowboard i lyže, mimo zimu pak bikepark.

Autor: Michal Kos