Výčnělek 741 m n.m.

Poloha

V polštině se po roce 1945 užívalo ještě názvu Huba, starší německé označení znělo Appenberg.

Vrch Výčnělek (polsky Opacz) je vysoký 741 m. n. m. a uzavírá jihozápadní hraniční hřeben masivu Králického Sněžníku. Vrcholem prochází česko-polská státní hranice. Hora je též jihozápadním hraničním bodem chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Na severovýchodě sousedí s Výčnělkem Jelení vrch. V kotlině při severním úpatí Výčnělku se podél počátečních úseků řeky Nysa Kłodzka rozprostírá nevelká obec Potoczek.

Jihozápadně, asi 3 km, leží další polská obec Pisary. Na jižní, české straně vrchu končí cca ve výšce 600 m. n. m. les a začíná horská louka a pole, ještě níže se pak podle Heřmanického potoka rozkládá obec Heřmanice.

Příroda

Porost je převážně smrkový, v dolních partiích místy listnatý. Polská část areálu hory spadá do chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Zajímavosti

Polská Wikipedie uvádí, že v sedle na česko-polské státní hranici stojí kaplička a že Výčnělek (Opacz) byl kdysi vyhledávaným vyhlídkovým místem, na které se vycházelo od dříve velmi oblíbeného vodního mlýna na řece Nysa Kłodzka mezi obcemi Pisary a Potoczek a že toto místo bývalo považováno za velmi romantické zákoutí. Nicméně v současnosti mapy naznačují pouze kříž v místě sedla, které zhruba kilometr východně od vrcholu Výčnělku dělí kótu 733 a Jelení vrch (Jasień).

Turistika

Z Międzylesie vede červeně značená turistická trasa, která se na jihozápadním svahu v 750 m. n. m. napojuje na zelenou značku.

Přes vrchol vede část zeleně značené turistické trasy, která směřuje od jihozápadu z Mladkovského sedla (Przełęcz Międzyleska) přes Výčnělek (Opacz), Jelení vrch (Jasień), Klepáč (Trójmorski Wierch) a další vrcholy až na Králický Sněžník.

Autor: Michal Kos