Pěchotní srub K-S 7

Označení: K-S 7
Krycí název: U vesnice
Typ: Izolovaný pěchotní srub oboustranný
Odolnost: II
Druhy zbraní: L1 M G N
Dokončení betonáže: 17.10.1936
Kubatura betonu: 1735

K-S 7 je mohutný oboustranný objekt vybudovaný ve II. třídě odolnosti s nadstandardní výzbrojí.

Kombinace protitakového kanónu a kulometného dvojčete, působící na každou stranu, byla doplněna o 9 cm kasematní minomet, jehož masivní střílna je v levém diamantovém příkopu. Minomet mohl svou palbou posilovat obranyschopnost až ke srubu K-S 17. Pomocnou výzbroj tvořil lehký kulomet.

V horním patře byly střelecké místnosti, několik muničních skladů, stanoviště velitele a telefonisty. V dolním patře byla místnost pro minomet, ubikace mužstva, filtrovna, strojovna, sklad minometné munice a WC. U schodiště byla studna, jejiž ražení provázely podobné problémy jako u srubu K-S 6. Obě patra spojoval ruční výtah.

Srub stojí na poli a jeho poloha byla bohužel velmi výhodná pro německé ostřelovací zkoušky. Dle pamětníků zkoušky započaly hned v prosinci 1938 ostřelováním týlové stěny. Pomocí náloží byla na několika místech proražena čelní stěna. Na srub dokonce útočilo letectvo. Ani s pomocí leteckých pum se jim však nepodařilo prorazit strop srubu. V další etapě zkoušek a devastací se němci zaměřili na pancéřové zvony. Poškozené zvony nakonec zlikvidoval v 50. letech Kovošrot. Následkem těžkého poškození se porouchal kanalizační systém a došlo k zaplavení místnosti pro minomet a muničního skladu.

Fotogalerie

ks7-01
ks7-02
ks7-03
ks7-04