Chata Sněžná

Chatu Sněžnou zná určitě každý turista, který šel alespoň jednou k vrcholu hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki) z údolí Moravy po žluté značce.

Poloha

Chata stojí na hřbetu jižního výběžku vrcholové kopule hory Králický Sněžník ve výšce cca 1210 m n. m. Žlutá značka vede přímo kolem chaty, takže si jí nelze nevšimnout. Dříve byla chata obklopena lesem, dnes je však okolo ní, hlavně však ve směru dolů na jih, rozsáhlá holina, která vznikla v důsledku větrné a kůrovcové kalamity. Paseka se velice příhodně jmenuje Větrná. Dnes tyto plochy pomalu zarůstají novým porostem.

Popis

Celkem malá chata Sněžná stojí na kamenné podezdívce. Dřevěná konstrukce je kol dokola kryta hnědě natřenými dřevěnými šindeli. Dveře a okenice jsou zelené. Každá strana chaty má po jednom okně kromě té východní, ta má okna dvě. Střešní krytinu tvoří zeleně natřený plech. Kvůli návětrné poloze chaty je komín opatřen tzv. kohoutem. K chatě patří samostatný dřevník s „áčkovou“ střechou. Majitelem chaty jsou Lesy ČR.

Z chaty se otvírá krásný výhled na protější Podbělský hřbet, jemuž zde dominuje zejména hora Uhlisko. U chaty je vytvořeno ohniště s posezením z hrubě opracovaného dřeva, takže se Sněžná stává častým místem svačinových a odpočinkových zastavení.

Fotogalerie

snezna-01
snezna-02
snezna-03
snezna-04
snezna-05
Autor: Michal Kos